Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Paraları Değerlenen Bulgar Halkı Edirne Sosyete Pazarı’na Çıkartma Yaptı!

  • 27 Ekim 2018
  • 473 kez görüntülendi.
Paraları Değerlenen Bulgar Halkı Edirne Sosyete Pazarı’na Çıkartma Yaptı!
Konu Altı

Bulgaristan para birimi olan Bulgar Leva’sının TL karşısında yaşamış olduğu değer artışıyla birlikte Bulgar halkı akın akın Edirne Sosyete Pazarına gelip alışveriş yaptılar. Sosyete pazarı esnafı ise dil noktasında anlaşamadıkları için alışverişlerde kullanılabilecek olan Bulgarca temel kelimelerin yer aldığı bir mini sözlük bastırdı. Gelen müşterilerine bu sözlüklerden dağıtarak ne istediklerini öğreniyorlar.

Edirne’de hemen hemen 15 yıldır Cuma günleri kurulan ve halk arasında Sosyete Pazarı olarak tanımlanan Ulus Pazarı esnafı, son birkaç ay içerisinde döviz kurunda meydana gelen büyük hareketlilikle birlikte Bulgar Levasının dahi TL karşısında değer kazanması sebebiyle Bulgarların taleplerine yetişemez duruma geldi.

Pazar yönetimi, komşu ülke Bulgaristan’dan alışveriş için gelen müşterilerinin tüm taleplerine ve yoğunluklarına yanıt verebilmek adına çok ilginç ve bir o kadar da pratik bir çözüm altına imza attı. Pazarda bulunan esnafa, Bulgarca temel kelimelerin yer aldığı bir mini satış sözlüğü dağıttı. Esnafta müşterilerine vererek ne istediklerini daha kısa zamanda anlayarak daha çok müşteriyle ilgilenebiliyor.

Bulgarlar ve Yunanlar Daha Fazla

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, Dövizin yükselişiyle beraber meydana gelen adeta istilanın Bulgaristan ve Yunanistan tarafından daha fazla olduğunu iletti. Dil sorunundan dolayı anlaşılamadığını dile getiren Reisoğlu, Dil sorununun önüne geçme amacıyla mini bir alışveriş sözlüğü hazırladıklarını iletti. Esnafların tamamına bu sözlüğü dağıttıklarını, hem esnafın hem de turistlerin bu hususta çok daha kolay bir şekilde alışveriş işlemini gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Tarzanca Konuşmak Yerine Rahat Anlaşılabilecek

Reisoğlu, şehre akın akın gelen turistlerle yaşanan dil probleminin kendi adına çok büyük bir problem olduğunu anlattı. Alışveriş yapacakları gibi günlük pratik cümlelerin, kelimelerin ve sayıların yer aldığı yaklaşık 250 cümlelik broşürleri de turistlere dağıttıklarını iletti. Alışverişte yaşanacak her türlü sorunu ortadan kaldıracak olduklarına inanan Reisoğlu, Esnafında yabancı müşterilerinde bu hususta büyük memnuniyet yaşadığını iletti. Eskiden tarzan gibi konuşmak yerine, şuanda çok daha pratik anlaşılabildiğini de dile getirdi.

15 Yıldan Beri Esnaf

15 yıldan beri Ulus Pazarı’nda esnaflık yapan Murat Kılıç ise, 5 – 6 aydır çok büyük bir şekilde turist akınına uğradıklarını belirtti. Dövizin yükselmesinden dolayı gelen turistlerin gelmesinden memnun olduklarını aktaran Kılıç, alışveriş esnasında telefona veya hesap makinesine sarıldıklarını, bu sabahtan itibaren sözlüklerle alışverişlerin çok daha kolay olduğunu dile getirdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ