Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Paralı Poşet Uygulamasıyla Birlikte Müthiş Kar!

  • 05 Ocak 2019
  • 363 kez görüntülendi.
Paralı Poşet Uygulamasıyla Birlikte Müthiş Kar!
Konu Altı

Paralı poşet uygulaması 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Tüm marketlerde artık poşet başı 0.25 TL ücret ödemesi yapılıyor. Halk tarafından büyük tepki gören paralı poşet uygulaması üreticilerin işine yaradı. Poşete para vermek istemeyen tüketiciler, bez çanta satın alıyor. Buda bez çanta üreticilerin, taleplere yetişememesi ile sonuçlanıyor.

Ücretli poşet uygulamalarının yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte marketlerde bez torba satışları da başladı. Bunun yanı sıra E-ticaret sitelerinin çoğunda bez torba satışları zirve rakamlara ulaşmış durumda. Bez çantalar üzerinde oluşan talep yoğunluğu, bez çanta üretimi yapan tekstil firmalarının gelirlerini 2’ye katladı.

Bez Çanta Satışları Patladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte doğanın korunması amacıyla birlikte poşetlerin ücretli yapılması etkisini göstermeye başladı. Henüz birkaç gün olmasına rağmen poşet tüketiminde %70’e varan düşüşler yaşandı. Tüketiciler her seferinde poşete para vermemek için çanta ve filelere yönelmiş durumda.

Alternatif olarak tüketicilerin her seferinde poşet almaması için kendi bez çantalarını üreten marketler haricinde aynı zamanda E-ticaret sitelerindeki bez çanta satışları da büyük oranda patlamış durumda. Yalnızca 5 gün içerisinde en çok satış oranlrı yakalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından da uygulamanın amacına ulaştığı yönünde açıklama yapıldı. Doğada asla çözünmeyen plastik poşetlerin tüketiminin azaltılması amacıyla birlikte 0.25 TL ücret belirlenmesiyle birlikte poşet tüketiminde muhteşem seviyede düşüş meydana geldiği belirtildi.

Bez Çanta Üreticileri Siparişlere Yetişemiyor!

Market poşetlerinin ücretli hale gelmesi ve poşet başına 0.25 TL ücret almasıyla birlikte bez çanta üreticileri taleplere yetişemez duruma geldi. Konu hakkında açıklamalar altına imza atan bir tekstil firması işletmecisi, gelen taleplere yetişme noktasında büyük bir zorluk yaşadıklarını ve bu hususta 24 saat mesai yaptıklarını belirtti. En az sipariş veren firmanın 500 bez çanta talebinde bulunduğunu sözlerine ekleyen üretici, en fazla talep edilen bez çantanın büyük boy bez çantalar olduğunu vurguladı. Market zincirlerinden, kurumsal firmalardan, reklam amacıyla harekete geçen belediyelerin büyük oranda sipariş verdiğini aktararak sözlerini noktaladı.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ