Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Parmak İziyle Ekran Kilidini Açanlar Dikkat!

  • 28 Kasım 2018
  • 320 kez görüntülendi.
Parmak İziyle Ekran Kilidini Açanlar Dikkat!
Konu Altı

New York Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda yapay zekayla parmak izinin taklidinin gerçekleştirilmesinin büyük bir ihtimalinin var olduğu belirtildi.

Günümüzde cep telefonu, tablet ve bazı bilgisayarların ekran kilidini açma amacıyla kullanılmakta olan pratik yöntem parmak izi, kişiye özel biyometrik özelliklerden en önemlilerinden biri oluyor. Her insanda farklı olduğu bilinmekte olan parmak izine yönelik New York Üniversitesi bir çalışma yaptı. Yapay zeka ile parmak izinin taklit edilmesi olasılığının çok yüksek olduğunun ortaya çıkarıldığı araştırma sonucunda ihtimali değerlendiren siber güvenlik uzmanı Ahmet Naci Ünal’da, güçlü bir bilgisayarla yapılacak olan yine bir o kadar güçlü bir yapay zekanın parmak izini taklit etme noktasında zorlanmayacağını dile getirdi.

YAPAY ZEKA TAKLİT EDEBİLMEKTE

New York Üniversitesi, birkaç gün önce yapay zekaya yönelik bir araştırma altına imza attı. Araştırmada, üniversite tarafından yazılan bir programla birlikte gerçek bir insanın parmak izinin yapay zeka tarafından taklit edilebileceği ortaya çıktı.

Bu ihtimali değerlendirme altına alan Bahçeşehir Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Naci Ünal ise, biyometrik özelliklerin her insanda farklı olan karakteristik çok önemli özellikler olduğunu, parmak izi, göz retinası, göze rengini vermekte olan iris tabakası ya da sesin her insanda farklı olduğunu anlatan Naci Ünal, parmak izinin her şahısta tek olduğunu, ancak güçlü bir bilgisayarla yapay zeka yardımıyla parmak izinin taklit edilebileceğini açıkladı. Bunun herkes tarafından yapılacak kolay bir iş olmadığını ve çok büyük güç istediğini de sözlerine ekledi.

İndirilen Uygulamalarda Uyarılara Dikkat Edilmeli

Cep telefonlarının kilidini açma amacıyla kullanılmakta olan parmak izi okutma, yüz tarama gibi yöntemlerin ne kadar güvenilir olduğunu da anlatan Ünal, bu programları güvenlik için yapan şahısların olduğu gibi kötü niyetle yapan şahısların da olduğunu, uygulamaları indirirken bu bilgilere erişim istenip istenmediğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Şuanda insanlara boş kağıda imza at denildiğinde kimsenin atmayacağını ifade eden Ünal, ama telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda verilmemesi ve gizli kalınması gereken her türlü bilginin verildiğini anlattı. Bunlar kötü amaçlarla kullanılırsa çok büyük problemlerin oluşabileceğini de sözlerine ekledi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ