Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Pasifik’in güneyinde rekor mercan kaybı

  • 12 Haziran 2018
  • 339 kez görüntülendi.
Pasifik’in güneyinde rekor mercan kaybı
Konu Altı

Avustralyalı ilim insanları, Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki Aka Bariyer Resifi’nde mercan oranının 7 sene aradan sonra ilk kez gerileyerek yüzde 25’e düştüğünü kaydetti.

Bilim insanları Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki Büyük Bariyer Resifi’ndeki mercan kaybının rekor seviyeye ulaştığı uyarısında bulundu.

Avustralya Okyanus Bilimi Enstitüsünün yayımladığı yeni rapora göre, Queensland eyaleti sahili açıklarındaki resifteki mercan örtüsünün “tarihin en düşük seviyesine” gerilediği belirtildi.

Raporda 2016 ile 2017 yıllarında ilk kez peş peşe yıllarda yaşanan ağarma vakalarının ardından mercan örtüsünün toparlanamaması ve resifin farklı bölgelerinin etkileyen iklim olayları nedeniyle mercan örtüsünün boyutlarının rekor ölçüde azaldığı anlatım edildi.

Yapılan gözlemlerde resifin şimal bölümünün iklim değişikliğinin sonucu olan sıcak hava dalgalarının etkisiyle mercan örtüsünün yarısını kaybettiği, orta kesimlerde ağarma ve güneyden gelen kızıl dikenli deniz yıldızı akını nedeniyle aka kayıplar olduğu aktarıldı.

Mercan örtüsü oranının 2016 yılında yüzde 22 iken 2018’de yüzde 14’e, resifin cenup kısmında ise 2017’de yüzde 33 olan mercan oranı 7 sene aradan sonra ilk kez gerileyerek yüzde 25’e düştüğü kaydedildi.

Mercan resifleri milyonlarca insanın geçim kaynağı olan balıklar ve öbür deniz canlıları için ekosistem işlevini görmenin yanı dizi aka dalgalara, fırtınalara ve sellere karşı set çekerek kenar korumasına katkıda bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ