Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Pentagon’dan Münbiç açıklaması: Türk-Amerikan kuvvetleri…

  • 26 Haziran 2018
  • 400 kez görüntülendi.
Pentagon’dan Münbiç açıklaması: Türk-Amerikan kuvvetleri…
Konu Altı

Rankine-Galloway, AA muhabirine yaptığı açıklamada, laf konusu  toplantılarda yetkililerin Münbiç yol haritasının ikinci aşamasına  odaklandıklarını vurgulayarak, “Geçtiğimiz hafta sonu yapılan toplantılar 4  Haziran’da üzerinde mutabık kalınan Münbiç yol haritasının uygulanması için  Türkiye ile ABD savunma yetkilileri arasında devam eden diyaloğun ve Münbiç  yakınlarında emniyet ve istikrarı sağlamaya yönelik vaadimizin bir parçasıydı.  Ek olarak yapacağımız yeni bir ilan yok.” ifadesini kullandı.

Münbiç’te Türk-Amerikan ortak devriyelerin ne vakit başlayacağı  sorusuna Rankine-Galloway, “Bu konuda görüşmeler devam ediyor.” yanıtını verdi.

Koordineli müstakil devriyeler devam ediyor
  
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Haziran’da ABD Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo ile bir araya gelmiş ve iki bakan Münbiç’te üç aşamalı bir yol  haritası konusunda mutabık kalmıştı.

Münbiç yol haritası, terör örgütü YPG/PKK unsurlarının Münbiç’ten çıkarılmasını,  örgüt ile ilişkili kişilerin mahalli meclis ve konseylerden çıkarılmasını  öngörüyor.

İki ülkenin üzerinde mutabakata vardığı yol haritasında ayrıca,  Türk-Amerikan kuvvetlerinin evvel Münbiç yakınlarında müstakil koordineli  devriyeler, daha sonra ise ilçede ortak devriyeler düzenlemesini öngörüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, dün iki memleket silahlı kuvvetlerinin Fırat  Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta dördüncü  koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra ettiğini açıklamıştı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ