Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Permiyen döneme ait 2 yırtıcı tür keşfedildi

  • 12 Haziran 2018
  • 345 kez görüntülendi.
Permiyen döneme ait 2 yırtıcı tür keşfedildi
Konu Altı

Rusya’da tarih öncesi devirlerden Permiyen döneme ait 2 keskin dişli yırtıcı türüne ait fosiller bulundu.

ABD‘nin Şimal Carolina Tabiat Bilimleri Müzesi ve Rusya‘nın Kirov şehrindeki Vyatka Paleontoloji Müzesi’nden araştırmacılar, Rusya’ın kuzeyindeki Kirov ili sınırlarındaki Vyatka Nehri havzasındaki Kotelniç kasabasında günümüzden 299 ila 252 milyon sene öncesindeki Permiyen döneme ait fosillerden memelilerin atası olan alt türlere mensup 2 yırtıcının varlığını keşfetti.

Kurt büyüklüğünde bir etobur olan ilk keşfin Kotelniç faunasındaki en aka yırtıcı olduğu belirtildi. Yeni türe Rus kamu hikayelerinde anlatılan hayali üç başlı ejderha Goriniç’ten ilhamla “Gorynychus masyutinae” adı verildi.

İlk türden daha küçük, hortum burunlu ve iğne dişli bir etobur olan ikinci türe ise tekrar Rus kamu hikayelerinde geçen kötücül karanlık ruh Noçnitsa’dan ilhamla “Nochnitsa geminidens” adı verildi.

Gorynychus’un memelilerin atası olan sivri dişli yırtıcılar familyasının bir alt türü olan terosefalianslara (canavar kafalılar), Nochnitsa’nın ise gorgonopsianslara (çirkin suratlılar) ait olduğu kaydedildi.

Araştırmanın sonuçları “PeerJ” dergisinde yayımlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ