Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Pizzaya Tüküren Kurye Videolarından Sonra Bir Girişimci Müthiş İcat Yaptı!

  • 17 Kasım 2018
  • 382 kez görüntülendi.
Pizzaya Tüküren Kurye Videolarından Sonra Bir Girişimci Müthiş İcat Yaptı!
Konu Altı

Bir kuryenin müşteriye götürdüğü pizzanın içerisine tükürmesine yönelik kamera görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasıyla birlikte bu videoyu gören Mersinli pizza ustası Hasan Tosun, bu haberlerden çok etkilendi ve hemen kolları sıvadı. Uyanık girişimci pizzaya kimsenin tükürmemesi veya zarar vermemesi için kilitli pizza kutusu üretimi yaptı.

Mersin’de çok uzun yıllardan itibaren ambalaj sektöründe çalışan ve bundan 5 yıl önce Mezitli ilçe sınırlarındaki Viranşehir Mahallesi’nde pizza dükkanı açarak işletmeye başlayan Hasan Tosun, Eskişehir’de müşteriye götürülen bir pizzanın içerisine apartmanda tükürerek teslim eden kurye videolarını izledikten sonra hemen kutu için kolları sıvadı.

Ortağı ve aynı zamanda kız kardeşi olan Çeşminaz Tosun ile bir süre boyunca çalışmalarını devam ettiren Tosun, uzun süre sonunda kilitli pizza kutusu tasarımını yaparak üretime geçmeye başladı. Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil başvurusunda bulunarak bu buluşlarını tescillettiren işletme sahipleri muhteşem bir girişimcilik örneği sergiledi.

Araştırmaya ABD’de Başladı

Bu işten önce ambalaj sektöründe çalıştığının altını çizen Tosun, ambalaj sektöründe 12 yıldır çalıştığını ileterek, 5 yıl önce pizza dükkanı açtığını belirtti. Burada güzel işler altına imza attıklarını dile getiren Tosun, dünyada ilk kez yapılan bir şeyi başardıklarını, bundan birkaç ay önce televizyonlarda, sosyal medyada hijyen kurallarını hiçe sayan, çok olumsuz bir davranış gördüğünü belirtti.

Birçok ünlünün de bundan sonra pizza yemeyeceğiz tarzındaki açıklamalarıyla birlikte araştırma yapmaya başladığını anlatan Tosun, araştırmalarına ilk ABD’de başladığını, çünkü ABD’de pizzacı sayısının çok fazla olduğunu belirtti. Güvenlik ve hijyenle ilgili hiçbir örneğe rastlayamadığını dile getiren Tosun ardından ise Avrupa ve İngiltere’ye giderek araştırmalarına devam ettiğini iletti. Böyle bir şekilde kilitli pizza kutusunun Türkiye üzerinde yer almadığına şahit olduğunu sözlerine ekledi.

Patent Alındı

Bunun üzerine kilitli pizza kutusuna çözüm bulma amacıyla kendi çabasıyla çalışmalara start verdiğini anlatan Tosun, kendisi de eskiden ambalaj sektöründe çalışması sebebiyle aklına bir çok fikir getirebildi.

Günlerce, haftalarca bunu düşündüğünü anlatan Tosun, günlerce çeşitli maketler ürettiğini ve bu sürede birçok kilit üretimi gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. Onlarca kilit yaptığını fakat yaptığı her kilitin açıldığını belirten Tosun, ardından sabaha karşı aklına bir fikir geldiğini ve teknik resim çizdiğini, maketi yapıp bunu başardığını vurguladı. Başarınca hemen numune niteliğinde çok daha iyi bir paket hazırladığını ileten Tosun, başvuruyu yaparak patenti aldıklarını sözlerine ekledi.

Şuanda pizza kutusunun birçok ülkede koruma altına alındığını dile getiren Tosun, seri üretime geçtiklerini ve başarılı bir şekilde ilerlediklerini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ