Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e Avrupa’dan büyük ödül

  • 20 Eylül 2018
  • 369 kez görüntülendi.
Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e Avrupa’dan büyük ödül
Konu Altı

Sabri Süreyya Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve diyabet alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) ve Novo Nordisk Vakfı tarafından verilen EASD–Novo Nordisk Vakfı Diyabet Mükemmeliyet Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.İlişkili Haberler

  • Harvard Sabri Süreyya Merkezi’nden mühim kolesterol buluşu
  • Sabri Süreyya Merkezi’nden tıp dünyasını heyecanlandıran buluşlar
  • Türk doktora aka ödül

Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Sabri Süreyya Metabolik Araştırmalar Merkezi’nin başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve diyabet arasındaki münasebet ile bu hastalıkların muhtemel tedavi yolları konusunda yaptığı çığır açıcı çalışmalar nedeniyle EASD–Novo Nordisk Vakfı Diyabet Ödülü’ne layık görüldü.

Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) ve Novo Nordisk Vakfı tarafından verilen EASD–Novo Nordisk Vakfı Diyabet Mükemmellik Ödülü, bütün dünyada 425 milyondan çok kişinin mücadele ettiği diyabet ve 650 milyon kişide görülen obezite alanında yenilikçi araştırmaları teşvik etmek amacıyla faik başarı gösteren ilim insanlarına veriliyor.

Hotamışlıgil’e ödülü, 3 Ekim tarihinde Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilecek 54. EASD Yıllık Toplantısı’nda düzenlenecek törenle takdim edilecek.

Ödüle ilişkin konuşan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “Diyabet araştırmaları alanındaki bu en prestijli ödüle layık görüldüğüm için aka şeref duyuyorum. Böyle bir ödülü meslektaşlarımdan almış olmak da ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı. Ödülü öğrencilerim, asistanlarım ve meslektaşlarım adına kabul ediyorum; onların fedakârlığı ve gayreti olmadan bahsi geçen başarıların hiçbiri gerçekleştirilemezdi. İlkokuldan itibaren bana yol gösteren ve hayatımda aka etkileri olan olağanüstü öğretmenlerim ve us hocalarımın yanı dizi 25 sene boyunca çalışmalarımıza cömertçe destek sağlayan herkese minnettarım. Gösterdikleri ebedi sevgi, destek ve sabır için de aileme teşekkür ediyorum. Umarım bütün bu çabalarımız insanlığa ufak bile olsa bir katkıda bulunur ve bu ödüle giden yolda bana destek olup ziya tutanlara olan gönül borcumun ufak bir karşılığını teşkil eder. Aldığım ödülün aka bir bölümünü araştırmalarımız için kullanılmak üzere Sabri Süreyya Metabolik Araştırmalar Merkezi’ne aktaracağım” dedi.

EASD Başkanı Prof. Juleen Zierath ise şunları söyledi:

“Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, metabolik hastalıkların araştırılmasında öncü bir isim. Bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar, yaygın ve karmaşık hastalıkların genetik mekanizmaları ile tedavi yöntemleri üzerine odaklanan ve çok yeni bir saha olan “immunometabolism”de çığır açıcı bilgilerin edinilmesine yol açtı. Yaptığı keşifler metabolik hastalıkların anlaşılması ve tedavi edilmesinde kullanılan var yaklaşımları oluşturdu. Ayrıca Hotamışlıgil 100’den çok talebe ve ilim insanını eğitmiş ve yol göstermiş olan misal bir öğretmen. Kendisinin bu ödülü almayı her hususta hak ettiğine inanıyorum.”

Novo Nordisk Vakfı CEO’su Birgitte Nauntofte ise “Vakıf olarak bu ödülle ilim insanlarını teşvik etmeyi ve onurlandırmayı amaçlıyoruz. Diyabet alanındaki gelişmelere kati surette katkıda bulunan olağanüstü çalışmalarından ve çığır açıcı katkılarından dolayı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’i kutluyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ