Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Laiklik ile İlgili Bir Takım Açıklamalar Yaptı!

  • 13 Aralık 2018
  • 414 kez görüntülendi.
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Laiklik ile İlgili Bir Takım Açıklamalar Yaptı!
Konu Altı

Prof. Dr. Nihat Hatioğlu’nun gündeminde bu kez laiklik vardı. CNN Türk ekranlarında izleyicilerin karşısına çıkan 40 adlı programda yer alan Hatipoğlu, laiklik ile ilgili çok konuşulacak açıklamalar altına imza attı. Laikliğin bir baskı aracı olarak kullanıldığı dönemlerin yaşandığını ileten Hatipoğlu, başörtüsünden dolayı ortaya çıkan sorunları ve yine üniversitelerde zamanında yaşanan bu tarz olayları kimsenin yok saymaması gerektiğini anlattı. Bunu dile getirdiğini, fakat anlattığı için kimsenin bunu devletle bir restleşme, kavga gibi görmemesini istediğini de sözlerine ekledi.

Laiklik Baskı Aracı Olarak Kullanıldığı Dönemler

Hatipoğlu’na yöneltilen “Laiklik düşüncesi” ile ilgili soruyla birlikte Hatipoğlu, şuanda Diyanet’te olmadığını, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde ilahiyat hocası olarak görev yaptığını, bunun yanı sıra YÖK’te bir takım görevlerinin olduğunu ilahiyatlara yönelik ortaya çıkan sorunları çözüme kavuşturduklarını anlattı.

Laikliğin bir dönem ülkede çok yanlış bir anlayış çerçevesinde uygulandığını ileten Hatipoğlu, baskı aracı olarak kullanıldığını iletti. Başörtüsünden ortaya çıkan sorunları ve yine üniversitelerde meydana gelen problemleri kimsenin unutmaması gerektiğini dile getiren Hatipoğlu, bunu anlatınca devletle restleşme veya devlete karşı bir kavga etme gibi amacının olmadığını, kimsenin bunu böyle görmesini istemediğini anlattı.

“Bizim Problemimiz : Konuşmuyoruz”

Açıklamarına devam eden Nihat Hatipoğlu, Laiklik ve dindarlık kavramlarının oturup konuşulması gerektiğini, ortadaki asıl problemin iletişim kopukluğu olduğunu, kimsenin konuşmadığını belirtti. Ortada herhangi bir konuşma olmadan herkesin herkes hakkında hüküm verdiğini anlatan Hatipoğlu, gazeteden okunan bir haberin üzerine yalan yanlış 1000 tane bilgi ekleyerek herkesin kulaktan kulağa bunu gezdirdiğini, bunun ise çok büyük bir hastalık olduğunu anlattı.

Laiklikten maksatın her din mensubunun kendi dinini istediği gibi özgür bir şekilde yaşaması olduğu durumda buna bir eleştirinin asla yapılamayacağını belirtti. Fakat laiklikten hareket etme koşuluyla birlikte din ya da dindarlıkla ilgili, yaşamla ilgili bir şeyler üretmek, insanların giyiniş tarzlarına başörtülerine karışmak büyük bir eleştiri konusudur bunun kabul edilmesi mümkün değildir dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ