Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Putin, Güney Kore lideri Moon ile Kuzey Kore’yi görüştü

  • 22 Haziran 2018
  • 381 kez görüntülendi.
Putin, Güney Kore lideri Moon ile Kuzey Kore’yi görüştü
Konu Altı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ve Şimal Kore arasındaki krizin diyalog yolu ile çözülmesi yönündeki girişimden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cenup Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Moskova’da bir araya geldi. Görüşmede liderler Şimal Kore konusunu da ele aldı.

Putin, Rusya’nın ABD ile Şimal Kore arasındaki krizi diyalog ile çözme girişiminden memnun olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Şimal Kore lideri Kim Jong-un’un Singapur’da 12 Haziran’da yaptığı görüşmeyi hatırlatan Putin, “Pyongyang ve Washington’un, diyalog ve müzakere yoluyla krize yönelik kapsamlı çözüm bulma yönündeki tutumunu memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun Kore yarımadasındaki gerilimi mühim ölçüde azaltacağını ve gelecekte de bütün bölgeler için sürdürülebilir bir emniyet sisteminin oluşması için lüzumlu koşulları yaratacağını umuyoruz” diye konuştu. 

Güney Kore lideri Moon da Putin ile Kore yarımadasındaki durumla ilgili sorunların tartışılması da iç iki ülkenin ortak çıkarları ile ilgili yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Moon, “Bizim Putin ile Şimal Kore’nin Nükleer Silahlardan Arındırılması ve Kore yarımadasında sürdürülebilir bir sulh sağlanması yönünde ortak hedefimiz var. Bu alanlarda yakın iş birliği uyguluyoruz” dedi. 

Görüşme sonrasında yayınlanan ortak açıklamada ise “Her iki taraf, Şimal Kore lideri Kim ve ABD Devlet Başkanı Trump arasında Singapur’daki görüşmenin müspet sonucunu memnuniyetle karşıladı, bu alanda varılan anlaşmaların yarımadada kalıcı bir barışın sağlayacağına yönelik ümitlerini dile getirdi” ifadelerine yer verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ