İçişleri Bakanlığı valiliklere milyonlarca kişiyi ilgilendiren Ramazan Tedbirleri genelgesi gönderdi. Peki Ramazan tedbirleri kapsamında hangi kurallara yer verildi? İşte Ramazan Tedbirleri

İçişleri Bakanlığı valiliklere Ramazan Tedbirleri genelgesi gönderdi. 81 ile gönderilen genelge yayımlandı. Ramazan Tedbirleri Genelgesi kapsamında bazı kurallara yer verildi.

Bugün ilk kılınacak olan teravih namazı ile idrak edilecek olan genelge kapsamında iftar sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsade edilmeyecek.

Salgında ev için bulaşma oranının yükseldiği bu noktada iftar yada sahurda misafir kabul etmemeleri konusunda farklındalık gösterecek etkinlikler düzenlenileceği konulara önem verilmesi istendi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazları evde kılınacak. Bu konu vatandaşlara sık sık duyurulacak.

Pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak. Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları önlemek için çalışmalar düzenlenecek. İftardan sonra fırında üretim işlerine devam edilebilecek.

Ramazan Tedbirleri belli oldu İşte Ramazan Tedbirleri: 81 ile Genelge gönderildi

İftar vakitleri öncesinde oluşabilecek trafik yoğunlukları dikkate alınarak toplu taşımada sefer sayıları artırılacak.

Ramazan boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara girişler ve çıkışlar ayrı ayrı olarak planlanacak. mesafe ve maske kuralına uyulacak.

Dar gelirli vatandaşlara destek olunacak. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duyguları ile birlikte bir sosyal sorumluluk ayı olarak da bilinen Ramazan ayında vali ve kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

Pide satışları iftardan 2 saat önce sona erecek

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde meydana gelebilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı ve benzeri pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. Yine aktarılan detaylara göre, iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen Ramazanın huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar da göz önüne alınarak şehir genelinde gerekli güvenlik önlemleri artırılacak.