Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

RTÜK’ten Ceza Yağmuru! Fatih Portakal ve Uğur Dündar Hedefte…

  • 27 Aralık 2018
  • 377 kez görüntülendi.
RTÜK’ten Ceza Yağmuru! Fatih Portakal ve Uğur Dündar Hedefte…
Konu Altı

RTÜK, Halk TV’de izleyicilerin karşısına gelmekte olan “Halk Arenası” isimli programa 5 program, FOX TV’de Fatih Portakal tarafından sunulan ve her gün reyting listesinde yer alan Fox Ana Haber’e toplam olarak 3 program yayın yasağı getirerek ceza yağmuruna tuttu. Bunun yanı sıra para cezaları da verildi.

RTÜK, Fox ve Halk TV’ye acımadı. Fatih Portakal tarafından “sokağa çıkın” talimatı verilmesiyle birlikte Fox Ana Haber toplam 3 gün, Türk sanat tarihinin önemli sanatçılarından olan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tehdit dolu sözler söylemesiyle Halk Arenası programına 5 program yayın yasağı getirdi.

RTÜK’ün bu cezaları kesme kararı “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak” gerekçelerinden doğdu. Halk TV’de eleştiri sınırlarını aştığı FOX Ana Haber’e ise tarafsız olmadığı gerekçesiyle ceza yazıldı. Bu cezanın ardından vatandaşlar “A Haber çok tarafsız” diyerek sitem ettiler.

FOX TV 1.000.000 TL’ye Yakın Para Cezası Aldı!

Bu kapsamda FOX TV yaklaşık olarak 1 Milyon TL para cezasına çarptırıldı. Bunun yanı sıra FOX Ana Haber’in 3 gün boyunca ekranlardan uzak kalması kararı verildi. Halk TV ise bu hususta 80.000 para cezasına çarptırıldı. Halk Arenası isimli programın ise 5 program yayınlanmasına yasak getirildi.

Karar Oy Çokluğu Sonucunda Verildi

RTÜK’ün CHP Kontenjanından alınan üyesi İlhan Taşçı alınan kararlara yönelik değerlendirme yaptı. Bu kadar hızlı bir şekilde rapor düzenleyen ve bu raporu karara bağlayabilen RTÜK’ten aynı hızı Atatürk’e türlü hakaretler edilen “zurnanın son deliği”  yakıştırması yapılan kanallar içinde beklediğini aktardı.

Metin Akpınar’ın barışı, demokrasiyi ele aldığı, demokrasiye iki elle sarılmanın ne kadar kıymetli olduğunu söz ettiği konuşmasının ceza aldığı bir ülkede Sedat Peker isimli şahsın “oluk oluk kan akıtacağız” “boğazlarını keseceğiz” tabirlerine hiçbir şey yapılmadığını anlattı. Bunun düşünce özgürlüğü sayıldığını dile getiren CHP’li İlhan Taşçı’nın açıklamalarını çok sayıda kişi destekledi.

Bu kararla birlikte A Haber’e de tarafsızlık ilkesini ihlal etmek suçundan ceza yazılması gerektiği RTÜK’e hatırlatıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ