Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Rusya’dan Kripto Para Hırsızlıklarına Karşı Emsal Karar!

  • 15 Haziran 2018
  • 1.871 kez görüntülendi.
Rusya’dan Kripto Para Hırsızlıklarına Karşı Emsal Karar!
Konu Altı

2017 yılının sonuna kadar kripto nakit piyasası o kadar hızlı bir yükseliş yaşadı ki, bir anda bütün dünya bu yeni teknolojinin ne kadar geçerli olduğunu tartışmaya başladı. Temelinde çok daha geniş imkanlar sunan Blok Zinciri adındaki bir teknolojiyi taşıyan kripto paralar, pek çok ekonomisti de birbirine düşürdü. Aylardır süren tartışmaların ana konusu ise bu zamana kadar fiziksel bir karşılık görmeye alıştığımız nakit kavramının soyutlaşması.

Kripto nakit piyasasında 2018’in üç ayında yaşanan krizin en büyük etmenleri arasında, Çin’deki bir borsanın milyonlarca doları çaldırması da vardı. Dijital olan her sistemin bir açığı olduğu için paranın dijital olması da eş olayların daha çok yaşanacağı anlamına geliyordu. Yatırımcının güveni azalınca henüz mağdur ham milyonlarca insan parasını art çekti, piyasa geriledi.

Devletler ise yaygınlaşması ve geleneksel paranın yerini alması artık kaçınılmaz olan bu sistemdeki açıklara karşı hukuki yollar aramaya başladılar. İlk havadis, bilgi, salık Rusya’dan geldi. Rusya Hak Bakanı Konovalov, yaptığı açıklamada bakanlığın kripto paralar konusunda bir fikirde uzlaştığını duyurdu. 

Bakan, kripto nakit birimlerinin yasal olarak mülk şeklinde tanımlanması gerektiğini açıkladı. Bu açıklama, Rusya’daki yatırımcıların elindeki kripto paraları üzerinde yasal hak sahibi olmalarını sağlayacak, dolayısıyla hırsızlık gibi vakalarda yasal cezalar uygulanabilecek. Örneğin şu an elinizdeki kripto paralar çalınsa, dünyanın pek çok yerinde yasal bir muhatap bulamıyorsunuz. Bu vaziyet da bilgisayar korsanlarını motive ediyor ve hırsızlık vakalarının sayısı artıyor.

Kripto nakit birimlerinin mülk olarak tanımlanması adına hazırlanan kanun tasarısı şu anda taslak halinde Rus yetkililerinin elinde bulunuyor. Şayet resmileşirse, Rusya’daki kripto nakit piyasası stabil bir hal alacaktır ve yatırımcı sayısı da artacaktır. Biliyoruz ki dijital dünyada, mevzu, bahis nakit olsa bile siyasal sınırlar işlemez. Yani Rusya’nın bu yasayı yürürlülüğe sürmesi durumunda küresel kripto nakit piyasasında da müspet yönde hareketlenmeler bekleyebiliriz. 

Ayrıca Rus bakan, kripto nakit birimleri ve teknolojileri geliştikçe ilgili yasaların da düzenlenmesi gerektiğini savunarak emsal bir nazar açısı sunuyor. Öbür taraftan asıl önemli olan, bu nakit birimlerinin piramit sistemleri altında büyümeleri engelleyerek haksız kazançların önüne geçmek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ