Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

 • 26 Ağustos 2018
 • 1.855 kez görüntülendi.
Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri
Konu Altı

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri15 saat önce

Saç dökülmesi, hem kadın hem de erkeklerde sık görülen bir problemdir ve birçok nedenden kaynaklanabilir. Peki, sizin saçınız sebep dökülüyor, biliyor musunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak, saç dökülmesinin nedenleri ve çözümlerini araştırdık. Sizler için derlediğimiz faydalı bilgiler sayesinde saç dökülmesi problemine son verebilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedenleri:

 • Demir eksikliği

Demir eksikliği, en sık rastlanan saç dökülmesi nedenlerindendir. Demir takviyesi alarak, saç dökülmesini durdurabilir, doktorunuza danışarak alternatif demir takviyesi konusunda destek alabilirsiniz.

 • Hormonal değişiklikler

Hormonal değişimler, saç dökülmesini artırabilir. Bilhassa doğum sonrası yaşanan dökülmeler normaldir. Ancak, uzun sürerse ya da dökülme yoğun bir hal alırsa bir dermatoloğa danışmak gerekir. Menopoz döneminde de saç dökülmesi artar ve menopoz öncesi saç yoğunluğunu art kazanmak biraz zor olabilir.

 • Bazı hastalıklar

Saç dökülmesinde artışa sebep olan hastalıkların başında tiroit hastalıkları ve demir eksikliği anemisi gelmektedir. Ağır enfeksiyonlar, ameliyatlar, yüksek ateşli hastalıklar sonrasında yoğun saç dökülmesi başlayabilir. Bunun için en doğrusu, dermatolojik tedavi desteği de almaktır.

 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme

Saçı içeriden beslemek fazla önemlidir. Saçın ana bileşeni keratinin vücutta sentezlenmesi için bazı esas proteinlerin vücuda yeterli miktarda alınması gerekir. Yani, protein bakımından varlıklı bir beslenmeyle saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

 • Kullanılan ilaçlar

Depresyon, yürek ve yüksek tansiyon ilaçları, akne tedavisinde kullanılan A vitamini içeren ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, ilacı bıraktıktan sonra saç dökülmeniz azalacaktır.

 • Stres

Stres, kanser iç pek fazla hastalığın temelinde yatan nedenlerden biridir. Saç dökülmesine de yol açar. Yoğun stres, vücuttaki stres hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Bu hormonlar, gövde fonksiyonlarını menfi etkiler, bunun sonucunda hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar da saç dökülmesinde artışa sebep olur.

 • Saç mantarı

Saç derisinde meydana gelen mantar, saç dökülmesine sebep olabilir. Ağırbaşlı bir ten problemi olan saç mantarı, tedavi edilmezse kalıcı kellik oluşturabilir.

 • Saçkıran

Saçkıran, genellikle ağır stresli durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, saç, kaş, kirpik ve sakal iç bütün gövde kıllarında dökülme yaşanabilir. Altında yatan asıl nedenler genetik yatkınlık ve strestir. Tedavisini ihmal etmediğiniz sürece, kalıcı kelliğe yol açmaz.

Saç dökülmesini azaltmak için;

 • Saç tipinize uygun, kaliteli saç bakım ürünleri tercih edin.
 • Boya, perma, fön gibi işlemler saç diplerine ziyan verir. Bu işlemlerden olası olduğunca ırak durun.
 • Saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının. Ters takdirde, saç kayıpları artacaktır.
 • Saçlarınızı ıslakken taramamaya itina gösterin. Hafif nemli haliyle taranan saçlar daha az yıpranır.

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümlerini öğrendiniz. Günde ortalama 100-150 saç telinin dökülmesi normaldir. Ancak, yoğun yaşanan saç dökülmesi için bir dermatoloji uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Saç dökülmesine karşı pratik çözüm

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler

Saç dökülmesine evde çözüm önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ