Gündem

Sağlık Bakanlığı 27 bin personel alacak! Doktor ve hemşire alımı başvuruları ne zaman?

İş arayan milyonlarca vatandaşın beklediği müjde geldi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 27 bin personel alımı yapacağını açıkladı. İşte detaylar…

Birbilenesorduk’tan Rümeysa Güler’in haberine göre, toplamda 27 bin sağlık personeli alımı yapılacağı belirtildi. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı tarafından 27 bin sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, istihdam edileceği açıklanan sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin şeklinde açıklandı. Verilen son dakika bilgilerine alım yapılacak en fazla kadro uzman doktor ve doktorların olacak.

pexels edward jenner 4031818 1
sağlık bakanlığı

Peki Sağlık Bakanlığı personel alımı kadro dağılımı 2022 nasıl? Doktor ve hemşire alımı başvuruları başladı mı? Doktor ve hemşire alımı başvuruları ne zaman? İşte merak edilen detaylar…

Bugünkü Resmi Gazete’de sağlık personellerin uzun zamandır beklediği bir karar yayımlandı. Milyonlarca kişinin yüzünü güldüren ve Resmi Gazete’de açıklanan kararda, istihdam edilecek sağlık personellerinin sayısı ve kadro dağılımları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile beraber Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda; ihtiyaç olan bölgelerde yeterli personelin bulunmaması nedeniyle ve bu bölgelere personel alınması talebiyle bu yılın sonuna kadar istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı tam 27 bin şeklinde açıklandı.

Açıklanan karara göre, Sağlık Bakanlığı tam 27 bin personel alımı gerçekleştirilecek.

-19 bin 694 uzman tabip,
-7 bin 114 tabip,
-147 ebe,
-38 sağlık memuru,
-1 diş tabibi,
-1 diyetisyen,
-3 hemşire,
-1 psikolog
-1 sağlık teknikeri istihdam edilecek.

Sağlık Bakanlığı sağlık personeli alımı kadro sayıları 2022

Ebe – 147
Diş Tabibi – 1
Diyetisyen – 1
Tabip – 7 bin 114
Uzman Tabip – 19 bin 674
Hemşire – 3
Psikolog – 1
Sağlık Memuru – 38
Sağlık Teknikeri – 1
Toplamda 27 bin.

pexels thirdman 5327584 1
sağlık bakanlığı

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık personeli alımı başvuru şartları 2022

Sağlık Bakanlığı merakla beklenen sağlık personeli alımıyla alakalı başvuru şartlarını yayımlanmadı. Fakat geçtiğimiz mart ayında paylaşılan şartlar şu şekildeydi:

7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu hükümleri gereğince arşiv araştırması sonucuna göre atama işlemi gerçekleştirilecek.

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacak. SGK’dan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacak.

Yine aktarılan detaylara göre, durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylarla yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacak.

Perfüzyonist, Odyolog, Dil ve Konuşma Terapisti ile Sağlık Fizikçisi pozisyonlarını, ilgili alanda yüksek lisansı/doktorası bulunduğundan tercih etme hakkı bulunan adayların tercih ekranında ilgili seçeneği işaretlemeleri gerekiyor. İlgili seçeneği işaretlemiş olan adayların ilgili sözleşmeli pozisyonları tercih etmelerine izin verilecek. Adayların verdikleri beyanlarının sorumluluğu kendilerine ait. Bu alanda yanlış, yanıltıcı ya da yalan beyanda bulunan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını da kaybedecek. Ayrıca yine aktarılan detaylara göre, yanlış, yanıltıcı ya da yalan beyanda bulunan adayların, yerleştirilseler dahi Sağlık Bakanlığınca atamaları gerçekleştirilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu