Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Sağlık turizminden 10 milyar dolar döviz getirisi

  • 25 Nisan 2018
  • 345 kez görüntülendi.
Sağlık turizminden 10 milyar dolar döviz getirisi
Konu Altı

2017 yılında 1 milyonu aşkın şahıs Türkiye’ye sıhhat turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar dolardan çok Türkiye’ye döviz girdisi sağladı.

Türkiye, çağlara iz bırakan şehirlerinin yanı dizi sınırlarında yer saha tarihi, kültürel ve turistik birçok eserle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Gezginlerin “cennet ülke” olarak tanımladığı Türkiye, turizmcilerin “öncelikle görülmesi gereken ülkeler” listesinde yer alıyor. Başta Asya, Avrupa ve Orta Şark olmak üzere dünya ülkelerinin vazgeçilmez tatil durağı olma yolunda yerini sağlamlaştıran Türkiye, son yıllarda sıhhat turizminde oluşturduğu konseptle başarı çıtasını yükseltirken, saç ekiminde adeta merkez haline geldi. Türkiye’nin geçen sene saç ekimi hizmetini almak isteyen 70’den çok memleket insanını ağırladığı bildirildi.

Türkiye Sıhhat Turizmini Geliştirme Konseyi Üyesi Hasret Safiye Kurt, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin saç ekimi konusunda dünyanın öncü ve referans ülkesi olduğunu belirterek, “Türkiye saç ekimi konusunda dünyanın şef ülkelerindendir. Sıhhat turizmiyle uğraşan doktorlarımız dünya genelinde ağırbaşlı el yeteneklerine sahiptir. Bu alandaki başarılarımız günden güne bütün dünya geneline yayılmakta. Türkiye’nin derhal derhal her noktasında artık saç ekimi operasyonları kaliteli ve güvenli bir şekilde devam etmektedir.” dedi.

Türkiye’de ekim kalitesi ve oluşturulan saç şeklinde sağlanan başarının dünya standartlarının üzerinde olduğunu dile getiren Kurt, “Gözler artık dünya genelinde Türkiye’ye yönelmiş durumda.” ifadesini kullandı.

Kurt, Orta Doğu’da; Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Avrupa’da; Almanya, İngiltere, Hollanda, İtalya, İspanya, Fransa’dan yoğun talep olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin coğrafi konumu, misafirperverliği ve güzelliklerinin de sıhhat turizmindeki gelişmelere müspet katkı sunduğunu kaydetti.

Yurt dışından gelen hastaların profesyonel tercümanlar eşliğinde havalimanında karşılandığını, VIP araçlarla hastaneye ve konaklayacakları otellere taşındığını anlatım eden Kurt, saç ekimi ve estetik operasyonların ardından sunulan turistik program kapsamında turistlerin İstanbul’un ve Türkiye’nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezerek tatil yaptığını anımsattı.

Turistlerin ülkelerinde ödeyecekleri paraların yarı fiyatına Türkiye’de saç ekimi yaptırdığına ve buradan mesut ayrıldıklarına dikkati çeken Kurt, “Saç ekimi operasyonları dünya genelinde ağırbaşlı yüksek rakamlara satılıyor. Kendi ülkelerinde ödeyecekleri rakamların yarısını ödeyerek Türkiye’de hem operasyonlarını olabiliyorlar, hem çok güzel şekilde ağırlanarak tatil yapıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“2017 YILINDA 10 MİLYAR DOLAR DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLANDI”

Geçen sene sıhhat turizminde yüzde 31’lik artış yaşandığına işaret eden Kurt,”2017 yılında 1 milyonu aşkın kişinin Türkiye’ye sağlık turizmi için geldiği tespit edilmiştir. Yaklaşık 10 milyar dolardan çok Türkiye’ye bu konuda döviz girdisi sağlanmıştır. Hedefimiz 2023 yılına kadar bu sayıyı çok daha çok arttırmaktır. Türkiye’de sıhhat turizmi için çalışan firmalar, hastaneler ve sıhhat grupları olarak bu sayıyı yükseltmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz.”

Geçmişte insanların sıhhat hizmetleri için Avrupa’ya ve Amerika’ya gittiğini, ancak devlet desteğiyle kurulan yüksek teknolojiye sahip tesisler sayesinde laf konusu ülkelerden insanların artık Türkiye’ye yöneldiğini vurgulayan Kurt, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda Türk halkı da iç birçok ülkeden kişiler tedavi olmak için Avrupa ülkelerini veya Amerika’yı tercih ediyorlardı. Son yıllarda devletimizin bize verdiği güzel destekler sayesinde hastanelerimiz kendilerini geliştirerek faik teknolojiye sahip tesisler kurmaya başladı. Artık Türkiye dünya ülkelerinden bütün branşlarda hasta almaya başladı. Saç ekimi konusunda da Türkiye çoktan dünyaya açıldı. Artık Türk saç ekimi klinikleri ve hekimleri, hususi davetlerle vatan dışında birçok hastanede saç ekimi operasyonlarını yürütmek için buradan yola çıkıyorlar. Dünya genelinde birçok tabip ve sıhhat çalışanı da saç ekimi konusunda eğitim almak için Türkiye’ye geliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ