Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Şap Hastalığı Hayvanları Vurdu: Telef Sayısı Artıyor

  • 28 Şubat 2018
  • 599 kez görüntülendi.
Şap Hastalığı Hayvanları Vurdu: Telef Sayısı Artıyor
Konu Altı

Çanakkale’de gerçekleşen şap olayı yüzünden onlarca hayvanın telef olması hayvancılıkla uğraşan vatandaşı etkiledi.

Çanakkale’ye  bağlı toplamda 43 köyde yaşanan olayda hayvanların şap hastalığına yakalanması, hayvanların telef olması ile sonuçlandı. Olay karşısında köylerin karantinaya alındığı ifade edilirken Şubat ayının başından beri toplamda 80 küçükbaş ve 7 büyükbaş hayvanın telef olduğu kaydedildi.

Yaşanan telef olayı yüzünden harekete geçen Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, gerekli önlemleri alma konusunda hassas davranarak, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla çalışma başlattı.

Toplamda 43 köy ve etrafında bulunan 10 kilometrelik alanlara hayvanların giriş ve çıkışlarının yasaklandığı belirtilirken, köyden dışarıya çıkan satışı gerçekleştirilmek üzere hazırlanan sütlerin de dışarıya çıkması engellendi. Hayatta kalan hayvanlara da hastalığı engellemek adına aşı yapıldı.

Konu kapsamında açıklamalar yapan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, 9 Şubat tarihinde 3 köyde şap hastalığının tespit edildiğini ifade ederek, köylerden birinden bir vatandaşın, hayvanda iştahsızlık olması üzerine İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu belirtti. Bunun üzerine yetkililerin durumu incelemesi üzerine köye gelmesi sonucunda durumun ortaya çıktığını belirten Kaya, hayvanların kontrol edilerek, şap hastalığına yakalandığı sonucuna ulaşıldığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ