Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Sarkozy’den hakkında yürütülen soruşturma ile ilgili açıklama

  • 23 Mart 2018
  • 376 kez görüntülendi.
Sarkozy’den hakkında yürütülen soruşturma ile ilgili açıklama
Konu Altı

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, suçlamaları reddederek hedefte kendisinin değil, Fransa’nın olduğunu iddia etti.

Devrik Libya Lideri Muammer Kaddafi‘den aldığı paralarla cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına kanun dışı finansman sağladığı suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, suçlamaları reddederek hedefte kendisinin değil, Fransa’nın olduğunu söyledi.

Sarkozy, iki gün süren ve hakkında soruşturma açılmasıyla sonuçlanan gözaltı süreci sonrasında, TF1 kanalının diri yayınına katılarak ilk kez açıklamalarda bulundu.

Kendisine karşı somut bir kanıtın öne sürülmediğini ve sadece kin ile karşı karşıya olduğunu savunan Sarkozy, “Çok derinden yaralandım. Kendim için değil, ülkem adına. Hedefte Fransa var, Cumhurbaşkanlığı makamı var. Benim için politika sona erdi ama Fransa asla bitmeyecek. Fransızların onlara ihanet ettiğim düşüncesinde olmalarını asla kabul etmeyeceğim” dedi.

Sarkozy, 2011 yılında Libya’ya askeri harekatı düzenleyen uluslararası koalisyonu yönetim ettiğini anımsatarak, harekatın 8 ay sürdüğünü ve Kaddafi’nin ekim ayında öldürüldüğünü bildirdi. Sarkozy, bütün iddiaların Kaddafi ve adamları tarafından askeri harekat sonrası gündeme getirildiğini ileri sürdü. Sarkozy hakkındaki iddiaları ortaya atan Mediapart internet sitesi bu açıklamaya cevap olarak 2007 yılında kendisine çanta dolusu nakit verildiğine dair yayınları yeniden gündeme getirdi.

Sarkozy yayında mahkeme tarafından kendisine Libya, Mısır, Tunus ve Cenup Afrika’ya seyahat yasağı ve 5 şahıs ile görüşmeme kararı bildirildiğini açıkladı.

İletişim yasağı konulan 5 kişinin, Sarkozy’nin yakın ekibinde yer saha eski Bakanlar Brice Hortefeux ve Claude Gueant, eski İstihbarat Müdürü Bernard Squarcini, işadamı Alexandre Djouhri ve “Fransa’nın Ortadoğu ülkeleri ile gerçekleştirdiği askeri malzeme ve silah satışı anlaşmalarının siyah kutusu” olarak bilinen, Lübnan asıllı, Maruni Kilisesi’nin önde gelenlerinden işadamı Ziad Takieddine olduğu belirlendi.

İş adamı Ziad Takieddine, 2016’da, 2006 yılının sonlarında Libya’dan Sarkozy’ye 5 milyon avro getirdiğini söylemişti. Bu ifadeler, eski Libya Askeri İstihbarat Birimi Direktörü Abdullah Senussi’nin 2012’de Libya’da verdiği ifadeleri doğrulamıştı.

Devrik Libya Lideri Kaddafi, öldürülmeden kısa süre evvel yayınlanan bir röportajında, “Sarkozy İçişleri Bakanı iken (2007) bana geldi ve nakit istedi. Ben de verdim. Sayemde seçimi kazandı” ifadesini kullanmıştı.

Nicolas Sarkozy’nin 2007’de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için Kaddafi’den kanun dışı şekilde nakit aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü iddia edilmişti. 50 milyon avroya kadar yükselen bir meblağdan bahsedilen iddialar üzerine 2013’te ön soruşturma açılmıştı.

5 sene süren ön soruşturma sonrası Sarkozy, salı günü sabah saatlerinde Paris’te gözaltına alınmış, 30 saate yakın gözaltı sürecinin ardından hakkında, “cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına kanun dışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya halk fonlarını gizlediği” gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ