Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Sertifika alan hekim geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmeti verebilecek

  • 04 Nisan 2018
  • 359 kez görüntülendi.
Sertifika alan hekim geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmeti verebilecek
Konu Altı

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarıyla ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak kongre hakkında bilgi veren Sıhhat Bakanı Ahmet Demircan, aile hekimlerinin geleneksel tıp uygulaması yapmasına ilişkin bir düzenleme olmadığını söyledi. Demircan, sertifikasını saha her hekimin Bakanlık denetiminde bu hizmeti verebileceğini bildirdi.İlişkili Haberler

  • Tamamlayıcı tıp uygulamaları SGK ödeme kapsamına alınabilir

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sıhhat Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde, Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi‘ne ilişkin basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

“Geleneksel tıp alanında ne çeşit düzenlemelerin hayata geçirileceği” sorusu üzerine Demircan, kongrenin çalışmalarını tamamlamasının ardından yol haritasının belirleneceğini söyledi.

Demircan, kongreden en mühim beklentilerinin, Anadolu’nun bu alandaki birikimini dünyaya tanıtmak ve paylaşmak olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin de bu alanda aka bir deney edineceğini vurguladı.

“Aile hekimlerinin geleneksel tıp uygulamalarına nasıl iç olacağı” sorusu üzerine ise Demircan, “Aile hekimleri geleneksel tıp uygulamasını yapacak bir diye bir düzenleme yok. Geleneksel tıp uygulaması yapmak isteyen hangi tabip grubunda olursa olsun, eğitimini, sertifikasını alırsa bizim denetimimizde bu hizmeti yapabilir. Türkiye’de bu uygulama da hekimler üzerine oturtulmuştur” dedi.

UYGULAMALARIN SGK KAPSAMINA ALINMASI GÖRÜŞÜLEBİLİR

Bakan Demircan, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda ise bir görüşme ve çalışma yapmadıklarını vurgulayarak, böyle bir talep gelmesi durumunda bunu görüşebileceklerini söyledi.

“Merdiven altı geleneksel tıp uygulamalarına ilişkin ne çeşit cezai uygulamaların yapıldığının” sorulması üzerine Demircan, bu konuda Bakanlığın çıkardığı bir yönetmelik olduğunu hatırlatarak, buna uymayanlara hapis cezası da iç olmak üzere muhtelif yaptırımlar uygulandığına dikkati çekti.

“MERDİVEN ALTI UYGULAMALARA 3 HAPİS CEZASI KARARI VERİLDİ”

Demircan, tabip ve sıhhat personeli olmayanların yaptıkları uygulamalara verilen cezalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Vatandaşımızın bizden izin ve vesika almamış kimseye bu uygulamayı yaptırmaması lazım. Vatandaşın da bu konuda duygulu olması lazım. Bu kurallara uymadan yaptıracağınız bu çeşit uygulamalar sağlığınızı tehlikeye sokar. Bu konuyla ilgili kanunda da 1-3 sene arasında hapis cezası var. İzinsiz, ruhsatsız, yetkisiz uygulama yapmak suçtur. Bugüne kadar 20 adet ceza vermişiz. Bunları takip ediyoruz. Vatandaşın da bu konuda duygulu davranması lazım. Medyamızın da vatandaşımızı bilgilendirme konusunda duygulu olması gerekiyor. Toplumda şuur düzeyini yükseltmemiz lazım. Bu konuya magazinel yaklaşmamak lazım. Cezalar 2014’ten bu yana yapılanları kapsıyor. Bu konuda verilmiş 3 hapis, aynı zamanda mahkemeleri devam edenler de var.”

“Sağlık Bakanlığının yönetmelikle kabul ettiği 15 geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamasına diğer uygulamaları iç edip etmeyeceği” sorusu üzerine Demircan, bu kararın bilimsel kurullar tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda verilebileceğini söyledi.

BU UYGULAMALARI SADECE TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARI YAPABİLECEK

Bakan Demircan, geleneksel tıp uygulamalarını sadece tıp fakültesi mezunlarının yapabileceğini yineleyerek, bununla ilgili dersin eğitiminin üniversitelerde verilmesi için de YÖK ile görüştüklerini aktardı.

“Geleneksel tıp uygulamaları reçeteye girecek mi” sorusu üzerine Demircan, şunları kaydetti:

“Uygulayan tabip olacak. Tabip uygulamasından neyi önerecekse yazacak. Bunların ödenip ödenmemesi Sosyal Güvenlik Kurumunun etkisi ve denetiminde. Tabip olmayan uygulayamayacağı için hekimden hekime hasta gönderilebilir de aile hekimi de gönderebilir, diğer tabip de tavsiye edebilir. Şahıs kendisi de gidebilir. Bu aleni bir uygulama. Resmi, izinli, ruhsatlı hastanelerde ve uygulamayı yapan merkezlerde poliklinik olarak çalışan bir sistem.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ