Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Sigara Paketleri Değişiyor! Tek Tip Paket Uygulaması Geliyor…

  • 05 Aralık 2018
  • 540 kez görüntülendi.
Sigara Paketleri Değişiyor! Tek Tip Paket Uygulaması Geliyor…
Konu Altı

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugün resmen uygulamaya girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla birlikte sigara paketlerinin üzerinde marka logosu yer almayacak. Bunun yanı sıra topluma açık olan sosyal medya, sinema İnternet gibi birçok ortamda ise tütün ürünlerinin kullanılması ve reklamının yapılması yasaklandı.

Görüntülere İzin Yok

Artık televizyonda yayınlanan herhangi bir program, film veya dizilerde, müzik kliplerinin tamamında, reklam ve tanıtım amacıyla kullanılan tüm filmlerde, sinema ve tiyatro eserlerinde tütün ürünlerinin kullanımı değil, görüntüsü bile yasaklanıyor. Aynı zamanda İnternet üzerinde sosyal medyada ve yine topluma açık her türlü alanda ticari amaç güdülerek tütün ürünleri kullanımı yasaklanacak ve yine tütün görüntüleri kesinlikle kullanılamayacak.

Standart Paket Biçimi

Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen ve yine ithalat yoluyla ülkeye giren her türlü tütün ürününde markanın yazılım şekli, yazı karakterleri, yazıların büyüklük oranları, paket üzerinde markanın nerede yer aldığı, paketin rengi, diğer yazı, ibare ve her türlü şekil tek tip paket halinde sunulacak. Standart paket biçiminde piyasada yerini alacak.

Marka Logosu Çok Küçük Yüzeye Yazılacak

Marka, paketin yalnızca tek bir yüzünde yer alacak ve bu yüzde %5’i aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerinde hiçbir şekilde marka logosu, simgesi veya sair işaretleri bulunmayacak. Bu söz konusu kurallar, çok sayıda paketi bir arada bulunduran “karton” olarak bilinen kutular içinde geçerli kılınmış durumda.

Tek tip şeklinde standart tasarlanan sigara paketlerine yönelik her türlü husus Sağlık Bakanlığı tarafından uygun olduğuna dair görüş alınmasıyla birlikte Tarım ve Ortman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik kapsamında düzenlenecek ve asıl onayı alacak.

Bu söz konusu düzenlemenin yürürlük dahiline alındığı tarihten önce Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen ya da ithalat yoluyla ülkeye giren tüm ürünleri 7 ay içerisinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un gerektirdiği her türlü kural ve yasakları kapsam dahiline alan maddesi uygun konumuna getirilecek. Bu süre zarfında Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 6 ay daha uzatma yapılabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ