DünyaSağlık

Şimdi de ölümcül bakteri çıktı! Kurtulma şansı hiç yok!

İLK BELİRTİSİ ATEŞ OLAN ÖLÜMCÜL BAKTERİ AFFETMİYOR!

Tüm dünya hala daha Coronavirüsle uğraşırken, varyantlarının türemesinden bir türlü kurtulamamışken şimdi başka bir salgın tehlikesiyle daha karşı karşıya kalınmış durumda. İlk belirtisi ateş olan hastalığın tamamen ölümcül olduğu açıklandı. Kamupersoneli.net‘te yer alan haberin içeriğine göre; Tüm dünya hala daha coronavirüs salgını ile boğuşurken, Amerika Birleşik Devletleri’nden herkesi korktutan bir haber daha geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde toprakta bulunan ölümcül bir bakteri türü herkesin panik yaşamasına sebebiyet verdi. Genel olarak bazı bölgelerde görülen bakterinin oluşturduğu hastalığın ilk belirtisinin ise ateş olduğu açıklandı. Diğer belirtiler de peş peşe sıralandı.

Coronavirüs salgının yanı sıra çok sayıda ülkede maymun çiçeği virüsü de görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde de son olarak tespit edilen ölümcül bakteri herkesin korkuya kapılmasına neden oldu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE BÖYLE BİR ŞEY İLK DEFA GÖRÜLÜYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri Missisippi’nin Körfez kıyısının toprağında meydana geldiğini, burada ölümcül bir bakteri türünün bulunarak tespit edildiğini ve İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen virüsün ise Melioidosis hastalığına neden olabileceği açıklandı.

pexels anna shvets 3786153

DİĞER BELİRTİLERİ DE BELLİ OLDU!

Melioidosis olarak adlandırılan hastalığa Burkholderia pseudomallei isimli bir bakteri türünün neden olduğu açıklanırken, kemirgenler dışında keçi, koyun ve sığırda da görülme olasılığının yüksek olduğu belirtildi. İnsanlardan insanlara nadir de olsa geçtiği, yani zoonoz olduğu, ancak bunun ölümcül olduğu belirtildi. Ateş dışındaki belirtiler arasında daha çok baş ağrısı ve eklem ağrılarının olduğu ifade edildi.

Önerilen İçerik :   BioNTech aşısı bitti mi? BioNTech aşısı yok mu? BioNTech aşısı randevu alınabiliyor mu?

TROPİKAL BÖLGELERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Söz konusu olan Melioidosis hastalığına tipik olarak olarak Güney Asya ve Kuzey Avustralya gibi tropikal bölgelerde rastlanıldığının altı çizilirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık ortalama olarak 12 adet vaka tespit edildi. Tespit edilen hastaların çoğunun bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmiş oldukları öğrenildi. Melioidosis hastalığının en son 2021 senesinde Amerika’nın 4 farklı eyaletinde ortaya çıkması üzerine, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu