Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

‘Soğan fiyatları bir haftaya düşer’

  • 22 Haziran 2018
  • 415 kez görüntülendi.
‘Soğan fiyatları bir haftaya düşer’
Konu Altı

Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte bu sene soğan rekoltesinde beklentinin değişmediğini ve rekoltenin 400 bin ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Oluzlu Ziraat İşletmesi İdare Kurulu Başkanı Celalettin Çelik de vatandaşın ucuz soğan tüketmesini istediklerini ancak aracıların buna müsaade etmediğini dile getirdi.

Geçen sene rekoltelerinin yüksek gerçekleştiğini ve fiyatların müsait olduğunu anlatan Çelik, şunları aktardı:

“Bu sene da ekim çok ancak Adana ve Reyhanlı bölgesinde yaşanan aşırı yağışlardan ötürü o bölgede verim azaldı. Bu sene da Amasya bölgesinde ekim çok ve rekoltemiz de yüksek olacak ancak son günlerde yaşanan yağışlardan ötürü hasat zamanı gecikti. Bugün hasada başladık, ben inanıyorum ki soğan önümüzdeki hafta eski fiyatlarına düşecektir. Geçen sene 85 kuruştan açılan soğan, şimdi marketlerde 6 liraya kadar satılıyor, ben bunu söylemek istemiyorum, bu fırsatçılık politikasıdır. Biz bu tip işlere tırnağımızla üreten bir çiftçi olarak karşıyız.”

 Türkiye ekonomisine yıllık vasat 20 bin ton kuru soğan kazandırdıklarını, Türkiye’nin yüzde 2’lik soğan ihtiyacını karşıladıklarını vurgulayan Çelik, “Seçimden 3-4 gün sonra tüm mevsimlik işçilerimiz istikbal ve hasada tam anlamıyla başlayacağız ve bu fırsatçı politikalar bitecek, fiyatlar normale dönecek. Bu iş ellerinde mal bulunan 3 – 5 spekülatörün işi, fırsatçılık yapıyorlar. Türkiye’de istediğimizden çok soğan var kimse yok zannetmesin sadece hasat dönemi gecikti. Geçen sene İran’da soğan fiyatları 4 liraya kadar çıkmıştı bizde 85 kuruştu, o vakit İran bizden 1 kilo soğan almadı, şayet dışarıdan soğan alırsak çiftçi zor durumda kalacak.” diye konuştu.

“Kimse bu olayı siyasi malzeme haline getirmesin”

Spekülatörlerin insanları panik havasına sokarak fiyatları yükselttiklerini öne süren Çelik, şunları kaydetti:

“Biz müstahsil olarak bu fiyatlardan vicdanen rahatsısız, biz vatandaşımız kolaylıkla ürünlerimizi yesin istiyoruz. Bu olayı politika malzemesi yapan, ‘bir dolar bir kilo soğan’ diyen arkadaşımızın bu işi araştırması lazım. ‘Neden meydana gelmiş, hükümet sorunu’ diyorlar. Hükümetin ne sorunu olacak? Reyhanlı bölgesindeki hastalığı da hükümet mi üretti ? Bu konuda ne hükümetin ne de Ziraat Bakanlığının bir suçu var. Aşırı yağışlardan ötürü ve bazı kişilerinin bu durumu fırsatçılığa çevirmesinden dolayıdır. Kimse bu olayı siyasi malzeme haline getirmesin fiyatlar birkaç güne normale dönecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ