Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Soğan Üreticileri İsyan Etti! Çıkan Haberlerin Yalan Olduğunu Söyledi…

  • 27 Kasım 2018
  • 337 kez görüntülendi.
Soğan Üreticileri İsyan Etti! Çıkan Haberlerin Yalan Olduğunu Söyledi…
Konu Altı

Türkiye’de bulunan soğan üretiminin toplam olarak %20’sinin yer aldığı Polatlı’da bulunan soğan üreticileri, haberlere çıkan depoların tamamının tedarikçi konumunda olduğunu, hiçbirinin stokculukla uğraşmadığını anlattılar. Haklarında çıkan tüm stokçu haberlerine karşı da isyan ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Salı günü gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısı kapsamında yapılan konuşmada, bundan sonra alınan her ihbarda bir deponun basılacak olduğunu belirtilmişti. Kimsenin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pahalı ürün yedirme hakkı olmadığını da vurgulayan Erdoğan, bu açıklamasının ardından Ankara Polatlı ilçesi başta olmak üzere birçok depoda baskın yaptırdı.

Türkiye’de bulunan toplam soğan üretiminin %20’lik bölümüne denk gelen Ankara Polatlı’daki soğan üreticilerinin çok büyük bir kısmı, kendi depolarında bulundurduğu soğanların ticaretini kendi yapıyor. Tüccarlarla çalışmıyor.

“Stokçu Tabirinden Rahatsızlık Duyuyoruz”

BBC Türkçe tarafından Polatlı’ya gidildi. Polatlı’da bir araya gelen soğan üreticileri, soğanın özelinde yaşanmakta olan stok tartışmalarını büyük bir hayretle seyrettiklerini ve stokçu diye tabir edilmelerinin çok büyük rahatsızlık uyandırdığını anlattılar. İlk olarak soğanın neden depolanması gerektiğini anlatıyor, ardından ise Polatlı’da 20 yıldır bu işi yaptıklarını, neden şimdi stokçu diye anıldıklarını soruyorlar.

100 ton soğan bulunduğunda sanki bir uyuşturucu ya da suçlu haberi yapar gibi medyanın haber yaptığını dile getiren soğan üreticileri, hayretle izlediklerini belirtti. Şimdiye kadar televizyona çıkan tüm depoların tedarikçi olduğunu ileten üreticiler, hiçbirinin stokçu olmadığını, her gün 3-4 araba soğan yükleyerek gönderen insanlar olduklarını ve hepsini tanıdıklarını ifade etti.

Hayretler İçindeler

Üreticilerin hiçbiri yapılacak herhangi bir haberde isimlerinin geçmesini istemiyorlar. Son 10 günde Polatlı’da yer alan medya kuruluşlarının yalan haber yaptığını iddia eden üreticilerden biri başından geçen bir olayı BBC Türkçe muhabiri Fundanur Öztürk’e anlattı.

Televizyon kanalının deposuna geldiğini söyleyen çiftçi, röportaj yaptıklarını aktardı. Muhabirlerin işleri bittikten sonra kendisine deponun kapaklarını kapatın bir de öyle çekim yapalım dediklerini, kendilerinin de kapıları kapatıp kenara çekildiklerini söyledi.

Akşam haberleri izlerken, kendi deposunun olduğunu ve manşette “stokçular kapıları kilitleyip kaçmış” yazdığını gördüğünü, görünce hayretler içinde kaldığını anlatan üretici, halbuki kendilerinin orada olduğunu ve o anda satış yaptıklarını, kendilerinin kapıyı kapatmalarını söylediklerini belirtti. Çok büyük sahtekarlık olduğunu iddia eden üretici isyan etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ