Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Son dakika: Avrupa ülkesi resmen

  • 20 Eylül 2018
  • 450 kez görüntülendi.
Son dakika: Avrupa ülkesi resmen
Konu Altı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı  Donald Trump’a Polonya’da kalıcı bir ABD üssü kurma çağrısında bulundu ve üssün  ismini “Trump kalesi” koyacaklarını söyledi. 

Trump ve Duda, Ak Saray’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak  basın toplantısı düzenledi.

Duda, Polonya’da kurulacak bir ABD üssünü memnuniyetle  karşılayacaklarını belirtti. Üssü “Trump kalesi” olarak adlandıracaklarını anlatım  eden Duda, “Bunu yapabileceğimize inanıyorum. Bu kararın hem Polonya hem de ABD  çıkarlarıyla örtüşeceğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Polonya’nın Avrupa’da stratejik bir pozisyonu olduğunu dile getiren  Duda, “Bizim ülkemizde ABD askerinin olması fazla önemli, bu ABD çıkarlarıyla da  uyuşacak.” diye konuştu.

“Trump’a şu konuda garanti verdim” diyen Duda “İlk ve en mühim nokta;  eğer ABD ordusunun kalıcı üssü olursa Rusya’nın bölgedeki aktivitelerini  hızlandıracağı, Avrupa’nın bu bölgesinde askeri varlığını arttıracağı ve  güvenliğin tehlikeye gireceği bir vaziyet olacağını söyleyemeyiz.”  değerlendirmesinde bulundu.

“Polonya 2 milyar dolar önerdi”

ABD Başkanı Trump ise Polonya ile askeri ilişkilerin  güçlendirileceğini, ama Polonya’da kalıcı bir askeri üssün kurulmasını  konuşacaklarını dile getirdi.

Trump, “Cumhurbaşkanı Duda ile ikili askeri ilişkileri güçlendirme  kararı aldık. Askeri, istihbari, savunma, teknoloji ve eğitim konusunda  ilişkileri güçlendireceğiz.” dedi.

Polonya’da kalıcı bir ABD üssü kurulması konusunda ise henüz kararın  verilmediğini vurgulayan Trump, Polonya’nın bu üs için kendilerine 2 milyar dolar  önerdiğini kaydetti.

Trump, “Polonya, kendi topraklarında bulunmamız için ABD’ye ağırbaşlı bir  katkıda bulunmaya hazır. Şayet bunu yapmaya hazırlarsa kesinlikle konuşabiliriz.  Ciddi şekilde değerlendiriyoruz. Bu fikri Polonya’nın sevdiğini biliyorum ve biz  de bunu değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Rus uçağının vurulması

Trump ayrıca, Suriye’de düşürülen Rus harp uçağına ilişkin yaptığı  açıklamada, “Çok üzücü bir durum” ifadesini kullanarak, “Yapılan ilk incelemelere  göre Suriye (hükümeti) Rus uçağını vurdu.” diye konuştu.

“Anladığım kadarıyla yaklaşık 14 şahıs öldü ve bu fazla üzücü bir durum.”  sözlerini sarf eden Trump, “İlk haberlere göre Suriye (hükümeti) Rus uçağını  vurdu, bu değişebilir. Yani bu fena bir durum.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye’den ne vakit çekileceğine ilişkin Trump, şunları  kaydetti:

“Suriye’de ve o bölgede olağanüstü işler yaptık. DEAŞ’ı yok etmek  noktasında olağanüstü işler yaptık, zaten bu sebeple oradayız. Bu işi de  bitirmeye fazla yakınız. Daha sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Ama fazla  büyük bir alanda DEAŞ’ı ortadan kaldırdık, bunu fazla kısa bir süre içerisinde  yaptık. (Daha sonraki kararımızı da) Kısa bir süre içerisinde alacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ