Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

SON DAKİKA: Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama

  • 21 Ağustos 2018
  • 324 kez görüntülendi.
SON DAKİKA: Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama
Konu Altı

SON DAKİKA HABERİ: Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan piyasadaki hareketlilikle ilgili yapılan açıklamada, “Reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir sıra rahatlatıcı tedbiri bugün itibari ile devreye alıyoruz” denildi.

Son dakika haberi! 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasalardaki hareketliliğe karşı yeni bir izah yaptı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ülkemize karşı başlatılan ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomimizi daha kuvvetli temellere kavuşturmak amacıyla başlattığımız politikalarımızı sürdürürken, kurdaki yükseliş sonrası bankalarımızı ve reel sektörümüzü rahatlatmak için devreye aldığımız aksiyon planımızı uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda bilhassa reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir sıra rahatlatıcı tedbiri bugün itibari ile devreye alıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bankalar Birliği ile belirlenen tedbirler ile, her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilerek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı olarak önlem alınacağı belirtildi. 

KREDİ KANALLARI AÇIK TUTULACAK

Açıklamada alınan tedbirler şöyle sıralandı: 

– Kredi kanalları aleni tutulmaya devam edecektir.

– Firma para akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecektir.

KREDİ KAPAMA TALEBİ YAPILMAYACAK

– Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır.

– Tekrar kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ek teminat talep edilmeyecektir.

– 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine mani teşkil etmeyecektir.

BAKANLIK: TAVSİYE NİTELİĞİNDE KARARLAR
 
Alınan önlemlerle ilgili Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından bugün kamuoyuna bankacılık sektörünün ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik değerlendirmelerine ilişkin açıklamalar Bakanlığımız tarafından alınan kararlar şeklinde yansımıştır.

Açıklamalarda yer saha hususlar Türkiye Bankalar Birliği İdare Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlardır. Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olunmaması için bildirim gerekliliği doğmuştur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ