Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Son dakika: Koalisyondan iş birliği itirafı! Fransız askerleri…

  • 18 Haziran 2018
  • 418 kez görüntülendi.
Son dakika: Koalisyondan iş birliği itirafı! Fransız askerleri…
Konu Altı

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon, Fransız  özel kuvvetlerinin, Suriye’nin Daşişa kasabasında terör örgütü PKK/YPG’nin ana  omurgasını oluşturduğu SDG ile iş birliği içinde olduğunu kabul etti. 

DEAŞ Karşıtı Koalisyonun resmi Twitter hesabı, Fransız askerlerinin  Suriye’de DEAŞ’a karşı obüsle hücum yaptıkları bir anın fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafın altında, 3 Haziran’da Suriye-Irak sınırındaki bazı  bölgelerde DEAŞ’a karşı başlatılan “Toparlama Operasyonu”nun ikinci aşamasının  icra edildiği ve Fransız askerlerinin de destek verdiği operasyonda Daşişa  beldesi içinde ve civarındaki (DEAŞ’a ait) hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Böylelikle Koalisyon, Fransız hususi kuvvetlerinin, Suriye’de  PKK/YPG’nın ana omurgasını oluşturduğu SDG ile yan yana savaştığını itiraf etmiş  oldu.

McGurk’ten Daşişa açıklaması

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Hususi  Temsilcisi Brett McGurk de Twitter hesabından yaptığı açıklamada Daşişa’nın ilk  kez DEAŞ’ın kontrolünden çıktığını belirtti.

McGurk, son 4 yıldır ilk kez bu noktaya gelindiğini ve terör örgütü  PKK/YPG unsurlarının ana omurgasını oluşturduğu SDG güçlerinin bu ilerlemeyi  sağladığını savundu.

AA Fransa-YPG iş birliğini duyurmuştu

AA’nın 30 Mart’ta verdiği ve güvenilir mahalli kaynaklara dayandırdığı  haberinde, Fransız hususi kuvvetlerine mensup 70’den çok askerin DEAŞ Karşıtı  Koalisyon çatısı altında Suriye’de PKK/YPG unsurları ile yan yana etkinlik  gösterdiği belirtilmişti.

Terör örgütüyle iş birliği yapan Fransa hususi kuvvetlerinin sahada 2  yıldır bulunan personeli dışında, Siyah Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 1. Deniz  Piyade Paraşütçü Piyade Alayı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 10. Paraşüt  Komando birliklerinin var olduğu kaydedilmişti.

Bu kuvvetlerin kayıtlarda Irak’ta konuşlu görünse de sık sık Simelka  sınır kapısı üzerinden Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeyine girdiği ve son  dönemde Suriye’ye girişlerin arttığı anlatım edilmişti.

Fransız inşaat şirketi Lafarge da 2010 yılında Suriye’nin kuzeyine bir  çimento fabrikası açmıştı. Şirketin iç savaşın ikinci yılından itibaren,  faaliyetlerini devam ettirebilmek amacıyla 1,5 sene süreyle terör örgütü DEAŞ’a  rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı.

Daha sonra DEAŞ’ın ele geçirerek işlettiği fabrikayı ABD destekli  YPG/PKK ele geçirmiş ve üs olarak kullanmaya başlamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ