Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Son dakika… Trump’ın bakanıyla kavgası sürüyor! Köşeye sıkıştı

  • 26 Ağustos 2018
  • 444 kez görüntülendi.
Son dakika… Trump’ın bakanıyla kavgası sürüyor! Köşeye sıkıştı
Konu Altı

Hakkında azil tartışmaları başlayan ve başkanlığının en zor haftasını geçiren ABD lideri Donald Trump, kendi seçtiği Hak Bakanı’nı topa tuttu.

Twitter mesajlarında daha evvel de birçok kez eleştirdiği Jeff Sessions’ı hedef saha Trump, bakanın emrindeki Hak Bakanlığı’nda neler olduğunu anlamadığını savundu.

ABD Başkanı, başını en fazla ağrıtan ad olan Rusya soruşturmasını yürüten hususi savcı Robert Mueller’i de ‘Bob Mueller’ olarak tanımladı.

Trump ayrıca kendisine destek veren Cenup Carolina Senatörü Lindsey Graham’ın açıklamasından alıntıya da Twitter mesajlarında yer verdi. “Sessions, Başkan’ın güvenini yitirdi” diyen Senatör Graham, Trump’ın güvenebileceği bir hak bakanıyla çalışmaya hakkı olduğunu savunmuş ve Hak Bakanlığı’nın başına eninde sonunda yeni bir şef geleceği öngörüsünde bulunmuştu.

New York Times: Savaşın son ayağı…

Yıllarca Trump’ın avukatlığını yapan Michael Cohen’in itirafçı olmasıyla yeni bir ebat kazanan soruşturmanın yarattığı artçı sarsıntıları sayfalarına taşıyan Amerikan basını ise, Trump ve Sessions arasındaki kavgayı manşetten veriyor.

New York Times, Reis Trump’ın kendisine odaklanan soruşturmaların giderek yoğunlaşmasından ve eski avukatı Michael Cohen’in itirafçı olmasından Hak Bakanlığı’nı mesul tuttuğunu, Hak Bakanı Jeff Sessions’ın ise alışılmadık bir şekilde bu suçlamalardan dolayı Trump’a tepki gösterdiğini yazıyor. Gazete, Trump’ın, Sessions’ı görevden almayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili soruya, Sessions’ın Rusya soruşturmasından çekilmesine karşı olduğunu yineleyerek ve ‘Soruşturmayı Sessions’ın yürütmeyeceğini bilseydim Hak Bakanı olarak başkasını atardım’ diyerek cevap verdiğini bildiriyor.

Habere göre Sessions, bu suçlamalara üzeri kapalı olarak ancak keskin ve net bir şekilde cevap verdi ve Başkan’ı bakanlığın işine müdahale etmemesi gerektiği şeklinde uyardı. Trump ise karşılıklı laf düellosuna dönüşen anlaşmazlığa tekrar Twitter üzerinden karşılık verdi ve Twitter mesajında, “Jeff, karşı tarafın yolsuzluklarına da bak, haydi, yapabilirsin, bütün memleket seni bekliyor” ifadelerini kullandı.

Bu açıdan Trump ve Sessions arasındaki zıtlaşma, Trump’ın Hak Bakanlığı’na karşı açtığı savaşın son ayağı olarak görülüyor. Hak Bakanlığı’nı kendisinin sadık koruyucusu olarak kabul eden bir reis tarafından bu göreve atanan Sessions ise şimdi kendini tehlikeli bir siyasi çekişme içinde buluyor. Gazeteye göre Sessions, Trump ile siyasi baskılardan ırak kalmayı hukukun üstünlüğünün temeli olarak gören Hak Bakanlığı arasında sıkışmış durumda.

Washington Post ise Reis Trump’ın hak sistemine yönelik eleştirilerinin yeni boyutlara ulaşmasının milli emniyet yetkililerini kaygılandırmaya başladığını, Başkan’ın bazı kurumlara kalıcı ziyan vermek pahasına giderek yoğunlaşan soruşturmalardan kendini korumaya çalıştığını yazıyor. Sessions’ı Hak Bakanlığı’nın kontrolünü ele geçirmeyi becerememekle suçlayan Trump’ın, bir diğer suçlamasıysa, bakanlığın dizginlerinin Demokrat Partililer’in elinde olduğu yönünde.

Michael Cohen, Trump’ın ilişkiye girdiği porno yıldızı Stormy Daniels ile Playboy modeli Karen McDougal’a 280 bin dolarlık ödeme yaptıklarını söylemiş ve bunun seçim kampanyası kurallarını ihlal ettiklerini açıklamıştı.

Cohen’in yanı dizi Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort’un sekiz ayrı başlıkta suçlu bulunması, ABD liderinin yaşadığı kabusu derinleştiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ