Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Son dakika: Yemen’de 132 kişi dang humması hastalığına yakalandı

  • 20 Temmuz 2018
  • 323 kez görüntülendi.
Son dakika: Yemen’de 132 kişi dang humması hastalığına yakalandı
Konu Altı

Yemen Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı, Marib kentinde 132 kişide dang humması hastalığı tespit edildiğini duyurdu.

Bakanlığın Marib Ofisince yapılan yazılı açıklamada, şehir genelinde 132 kişide dang humması tespit edildiği belirtilerek, devlet kurumları ile uluslararası ve mahalli kuruluşlara hastalıkla mücadele etmek için yardım çağrısında bulunuldu.

Kentte kızamık, kolera, difteri ve dang humması gibi pek fazla hastalığın hızla yayıldığı vurgulanan açıklamada, dang humması dışındaki hastalıklara yakalananların sayısıyla ilgili bilgi verilmedi.

Ülkedeki var vaziyet nedeniyle kaynak eksikliği yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, bilhassa kızamık ve dang humması gibi salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için acil müdahale çağrısı yapıldı.

Sivrisineklerden bulaşan virüsün sebep olduğu dang humması vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, bilhassa haziran ve eylül aylarında artıyor. Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına sebep olduğuna dikkati çekiyor.

Dünya Sıhhat Örgütü, 2016 yılının ilk 6 ayında Yemen’de 42 kişinin dang hummasından hayatını kaybettiğini, 17 bin 796 kişinin de hastalık şüphesiyle sıhhat merkezlerine başvurduğunu açıklamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ