YemekSağlık

Son trend: Taş devri diyeti!

2,5 MİLYON YIL ÖNCESİNİN DİYETİ, TAŞ DEVRİ (PALEO) DİYETİ!

Günümüzden milyonlarca yıl öncesine dayanan bir beslenme şeklini modern çağa taşıyalım desek ne dersiniz? 2,5 milyon yıl öncesi Taş Devri’ne dayanan Paleo diyeti ile yeme alışkanlıklarını baştan yazarak yeni bir beslenme tarzı benimseyeceksiniz. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir bedene sahip olmak için doğru şekilde beslenmek çok önemlidir. Günümüzden yaklaşık on bin yıl önce son bulan ve Taş Devri insanlarının beslenme alışkanlıklarına dayanan ‘Paleo diyeti’ son yılların en popüler beslenme biçimlerinden birini sunuyor.

pexels valeria boltneva 1833332

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre, Eski Taş Devrinin yani Paleolitik Dönem avcılık-toplayıcılık anlayışına dayanan Paleo diyetine göre, işlenmiş yiyeceklerin olmadığı düşük karbonhidratlı bir beslenme şekli sunuyor. 1975 yılında Walter Voegtlin tarafından bulunan Paleo diyeti, her yiyeceğin taze şekilde yani doğadaki şekline en yakın halde tüketilmesini öneriyor. Yağ, işlenmiş süt ürünleri, doğal yetiştirilmemiş beyaz ve kırmızı etin ise asla tüketilmemesi gerekiyor. Yapılan bazı araştırmalara göre Paleo diyetinin önemli ölçüde kilo kaybına neden olduğu ve beden sağlığının iyileşmesinde büyük rol oynadığı, sağlık aşıladığı biliniyor.

Önerilen İçerik :   Evde kolay Berry Hibiskus yapabilirsiniz! Starbucks Berry Hibiskus orjinal tarifi!
pexels mark stebnicki 2255935

PALEO DİYETİ NASIL YAPILIR?

Taş Devri’nde, insanların koşullar gereği ne bulursa onu yediğini düşünürsek bu diyeti uygulamanın en doğru yolunu açıkça söylemek mümkün değil. Ancak diyetin özünde yatan ana fikir, işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve işlenmemiş gıdalara yönelmek.

Paleo diyetini uygularken yiyebileceğiniz besinler; et, balık, sebze, meyve, yumurta, kuruyemiş, tohum, bitki, baharat ve sağlıklı yağlar. Tüketilebilecek ne çok seçenek var öyle değil mi?

vegetables 1584999 1280
vegetables 1584999 1280

Buna karşın kaçınılması gereken yiyecekler de açıklanmıştır. Buna göre taş Devri’ne dayanan Paleo diyetinde kaçınmanız gereken yiyecekler ise her türlü işlenmiş gıdalar, şeker, meşrubatlar, tahıl, çoğu süt ürünü, baklagiller, yapay tatlandırıcılar, margarin ve trans yağlar. Yani hepsi uzmanların uzak durulmasını söylediği, asla tüketilmemesi konusunda uyardığı besinler. Şöyle bir bakıldığı ve okunduğu zaman taş devri diyetinin nasıl doğru olduğu, o çağın insanının nasıl sağlıklı olduğu, buna karşın şimdi herkesin bir şekilde hasta ve güçsüz olduğu ise malumdur. O zaman sağlıklı olabilmek adına bu önerilere uymak çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu