Binlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, pek çok sözleşmeli personel, vergi dilimlerinde güncelleme olmaması sebebiyle 10. aydan itibaren yüzde 27’lik vergi dilimine girmiş olacak. İşte detaylar…

Tüm kamu personeli gibi sözleşmeli personellerde Temmuz ayında yüzde 41,69’luk zam aldı. Gazetememur’da yer alan habere göre, maaş artışlarının önemli bir bölümü sözleşmeli personel açısından gelir vergisi anlamı taşıyor.

Yine aktarılan detaylara göre, memurların aksine sözleşmeli olarak çalışan memurların aldıkları ücretin neredeyse tamamı gelir vergisinde dikkate alınıyor. Yine Gazetememur’un haberinde yer alan detaylara göre, memurlar da özel hizmet tazminatı başta olacak şekilde pek çok önemli maaş kalemi gelir vergisi hesaplamasına dahil edilmiyor. İşte bu sebeple de memurların önemli bir kısmı yüzde 20’lik 2. gelir vergisine girmemişken, sözleşmeli personellerin de büyük bir bölümü ikinci vergi dilimine girmiş oldu.

Sözleşmeli personeller dikkat! Artık sözleşmeli personeller de yüzde 27

İŞTE KALEM KALEM O ÖRNEKLER

Bu konuya sözleşmeli öğretmenleri örnek verebiliriz. Bu yılın Mayıs ayı itibariyle pek çok öğretmen 1.000 lira sınırını geçtiği için yüzde 20’lik üst vergi dilimine girmiş oldu. Yine konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, 10. aydan itibaren de 70 bin TL’lik sınır geçileceği için pek çok öğretmen yüzde 27’lik 3. vergi dilimine girmiş olacak.

Yine verilen son dakika bilgilerine göre, veteriner hekimler, sözleşmeli mühendisler de 2022’nin Eylül maaşıyla beraber yüzde 27’lik vergi dilimine girmiş olacak.

Yine Gazetememurcom’da yayımlanmış olan 5 Temmuz 2022 tarihli bir haberde, Devletin, gelir kaybının olmaması için, bilerek ve isteyerek gelir vergisi dilimlerini değiştirilmediği öne sürülmüştü.

Sözleşmeli personeller dikkat! Artık sözleşmeli personeller de yüzde 27

Herkes tarafından bilindiği gibi yıl başında yapılan kanuni düzenleme gereğince asgari ücretten alınan kısım kadar gelir ve damga vergisi istisnası uygulanıyor. Söz konusu bu tutar önümüzdeki Ağustos ayından sonra 1.100 lira gelir vergisi ve 49 lira da damga vergisi istisnası anlamı taşıyor.

Yani konu ile ilgili olarak örnek vermek gerekirse, bir sözleşmeli mühendis, ek ödeme hariç yalnızca sözleşme ücreti üzerinden söz konusu gelir vergisine dahil oluyor. Eğer sözleşmeli bir personelin 12 bin 858 TL ücreti varsa, yine verilen son dakika bilgilerine göre, gelir vergisi istisnasından sonra, Ağustos’ta 1.386 lira, Eylül’de 2.086 lira gelir vergisi ödemek zorunda kalıyor.

Sözleşmeli öğretmenlerden örnek vermek gerekirse, eğer ek ders ücretleri fazlaysa önümüzdeki Ağustos ayından itibaren 1000 liradan fazla gelir vergisi ödemek durumunda kalıyorlar. Eğer hiç ek dersi olmadığını varsayarsak bile bir sözleşmeli öğretmen Ağustos’ta 920 lira gelir vergisi ödemek zorunda kalmış olacak.