Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Stalklamak Nedir ? Nasıl yapılır

  • 15 Ağustos 2018
  • 419 kez görüntülendi.
Stalklamak Nedir ? Nasıl yapılır
Konu Altı

Her geçen gün hızla artan ve milyarlarca kullanıcının yer aldığı sosyal medya platformları  büyümeye devam ediyor. Herkesin sosyal medya kullandığı  dünya ortamında, bu büyümeden kaynaklanan bazı terimler de yaşantımızın ve sosyal medya sözlüğümüz içerisine hiç farkında olmadan yerleşiveriyorlar , bunlardan biri stalk’lamak

Nedir Stalk ?

Son zamanların yeni gözdesi de aslında bir çok kişinin farkında olmadan yaptığı, sadece adının revize edilmiş şekliyle anlamlandıramadığı stalk. Stalk, sosyal medya platformlarında bir kişinin bir başka kişiyi sosyal medya hesaplarında araştırması, gözetlemesi, paylaşımlarını incelemesi anlamını barındırıyor.
Stalklamak nedir sorusunun cevabı da açıklamadan anlaşılacağı gibi, stalk işinin yapılması olarak nitelendiriliyor. Sürekli bir başkasını stalklayan kişilere de stalker, yani bu gözetleme, inceleme işlemlerini gerçekleştiren kişi anlamı yükleniyor.

Bilindiği üzere sosyal medya kullanım oranları son derece arttı. Artan kullanım oranları da artık yaşama, yaşantıya ve kullanılan dile de etki gösterir oldu. Böyle olunca da zaten daha önceleri herkes tarafından bilinen bir eylem veya işin, adı değiştirilerek; uluslararası versiyona geçişi sağlandı. İngilizce bir terim olan stalk ibaresi lügatımıza giriş yapmış oldu. Bu noktada, sosyal medya platformlarında yoğun kullanılan dilin İngilizce olması ve evrenselliğinin de etkisi büyük.

Bu tabir, şuan itibariyle neredeyse tüm Dünya ülkelerine yayılmış durumda, öyle ki çok küçük çocuklar veya gençler tarafından da biliniyor ve kullanılıyor. E tabi ülkemizde de artık lügata yerleşmiş durumda.

Örnek Stalk Siteleri 

Yabancı dilde arama yapacağınız google’da en fazla sonuç çıkartan web sitesi :  www.stalktr.com 

Genelde arama yaptığımızda resim ağırlıklı sonuç çıkaran web sitesi : www.ayi.org

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ