Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Star Wars Gemilerinin Sahip Olduğu Aerodinamik

  • 22 Haziran 2018
  • 1.843 kez görüntülendi.
Star Wars Gemilerinin Sahip Olduğu Aerodinamik
Konu Altı

Star Wars, her ne kadar son dönemde popülaritesi biraz azalmış olsa da hala sinema tarihinin en sevilen serilerinden biri olmaya devam ediyor. Star Wars’u bu kadar kıymetli ve popüler kılan içeriklerden biri de her biri ayrı bir düş gücünün eseri olan feza gemileri. Peki, Star Wars filmlerinde yer saha feza gemilerinin aerodinamik açıdan nasıl olduklarını hiç düşünmüş müydünüz?

Star Wars: The Last Jedi’nin Yıldızı, Irkçılık Yüzünden Bütün Instagram Fotoğraflarını Sildi

YouTuber EC Henry, bunu merak etmiş olacak ki Autodesk Flow Design kullanarak Star Wars serisinde yer saha feza gemilerini 3 boyutlu olarak modelledi ve atmosferi olan bir ortamda sürtünme katsayılarının hangi seviyede olacağını hesapladı. Henry, söz konusu hesaplamalar için gemilerin şekillerini göz önünde bulundurdu ve sürtünme katsayılarını gerçek bir cenk uçağı ile kıyasladı.

Sonuç? Star Wars serisinde yer saha mühendislerin aerodinamik konusunda kesinlikle sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Küçük bir kıyaslama yapmak gerekirse; F-4 Phantom cenk uçağı yalnızca 0.02 sürtünme katsayısına sahiptir. Star Wars evreninin en ünlü gemilerinden biri olan X-Wing’in sürtünme katsayısı ise 0.45. Bu değer, X-Wing’in atmosferi olan bir ortamda uçmaya çalıştığında bir küre ile aynı dirence maruz kalacağı anlamına geliyor.

Solo: A Star Wars Story, Gişede Düş Kırıklığı Yarattı

Sonuç olarak Star Wars bilim-kurgu türünde bir film serisi ve bilim-kurgu türünde fizik kurallarına göre film çekilmesi pek mümkün değil. Ayrıca 0.98 gibi berbat bir aerodinamik değerine sahip olan TIE Fighter, uzayda ziya hızında ilerlerken herhangi bir hava sürtünmesi ile karşılaşmıyor. Elbette ki seride bazı feza gemileri gezegenlere iniş-kalkış yaparken hava direnci ile karşılaşıyor. Ama sonuç olarak bu bir film.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ