Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Sunal Ailesi Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor

  • 20 Eylül 2018
  • 1.412 kez görüntülendi.
Sunal Ailesi Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor
Konu Altı

Sunal Ailesi, Kemal Sunal filmlerinin telif haklarıyla ilgili davalarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyorİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Unutulmaz Kemal Sunal karakterleri
  • Ali Özgentürk Kemal Sunal’ın son anlarını anlattı
  • Kemal Sunal vefatının 18. yılında anıldı

Türk sinemasının üstat oyuncusu Kemal Sunal’ın, 70’li ve 80’li yıllarda rol aldığı filmlerin yayın haklarıyla ilgili telif davaları devam ediyor. Rahmetli Kemal Sunal’ın ailesi, kendilerini ve sevenlerini üzen, yapımcıların haksız kazanç sağladıkları bu vaziyet karşısında, bir basın toplantısı düzenleyerek Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladılar.

Sanatçının eşi Gül Sunal, oğlu Ali Sunal ve kızı Ezo Sunal’ın düzenlediği toplantıda, Kemal Sunal’ın “icracı sanatçı” sıfatıyla oynadığı Yeşilçam filmlerinin sinema gösterimi dışında, kendisinden ruhsat alınmadan, televizyonda veya farklı platformlarda piyasaya sürülmesinden doğan kanuna ve adalete aykırı alınan kararlar hakkında bilgi verdiler.

Türkiye’nin 7’den 70’e gönüllerde taht kuran sinema sanatçısı Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, 1990 yılından itibaren hususi TV’lerin yayın hayatına başlamasıyla beraber sinema seyircisinin azaldığını ve bu durumun yeni filmler çekilememesine neden olduğunu söyledi. Eşinin 70’li ve 80’li yıllarda çektiği filmlerin sözleşmelerinin sinema gösterimi için yapıldığını ancak yapımcıların, TV kanalları ile anlaşarak sözleşme şartlarını ihlal ettiklerini söyledi.

“ÇOĞU FİLMDE SÖZLEŞME YOKTU”

Gül Sunal; “Bu vaziyet Kemal’i fazla üzdü. Yıllar evvel 25-30 bin liraya oynadığı filmler milyonlarla anılıyordu. Çoğu filmde sözleşme yoktu. Bir gün hususi televizyonlar olacağı, filmlerin DVD veya dijital ortamda oynayacağı şayet o vakit öngörülebilseydi Kemal Sunal’la film yapmak isteyen yapımcılar tüm hakları ona verirdi. Çünkü yılda sadece 2-3 filmde oynuyordu ve yapımcılar bu filmler için ne isterse vermeye razıydı” dedi.

“SEVENLERİNİ YARALIYOR”

Sunal sözleriye şöyle devam etti: Kendisi telif için bir iki teşebbüste bulundu ama başarısız oldu. Bir yandan filmler, sinema tarihinde görülmemiş halde halen birçok milli kanal yanında, yasal olan olmayan kanallarda da oynamaya devam ediyor. Bu vaziyet Kemal’in yeni nesiller tarafından tanınması açısından sevinç verse de aka bir haksızlık olduğu da bizi ve sevenlerini yaralıyor. Kemal ile iş yapan vearkadaşı olan yapımcılara bizzat gidip konuşarak, bu haksız durumun cüzi de olsa bir pakt ile çözülmesini istedik, maalesef müspet yanıt alamadık. Son deva olarak adalete başvurmak zorunda kaldık. Bu haksızlığa karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ