Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Suriyeli Genç Kız Yardım İstedi! 17 Yıldır…

  • 28 Aralık 2018
  • 666 kez görüntülendi.
Suriyeli Genç Kız Yardım İstedi! 17 Yıldır…
Konu Altı

Erkek kromozomuna sahip olmasına rağmen kadın görünüşüne sahip olan ve kendini de ruhsal açıdan kadın gibi hissetmekte olan Suriye uyruklu bir genç kız yardım istedi. Artık buna dayanamadığını belirten kız, yetkililere seslenerek sesini duyurmaya çalışıyor.

Adana’da doğduğundan beri cinsel organa sahip olmayan, erkek kromozomu bulunmasına rağmen kendini ruhsal açıdan kadın gibi hissetmekte olan ve dış görünüşü kadın olan Suriyeli 17 yaşındaki Y.M., idrar yolları da tıkalı olduğundan dolayı tuvalet ihtiyacını sondaj aracılığıyla giderebilmektedir. Suriye uyruklu genç kız ameliyat olmak istediğini yetkililere belirtti.

6 Operasyon Yapıldı!

Y.M., Bundan 17 yıl önce 2001 yılında Suriye sınırları içerisinde yer alan Halep şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Suriye’de çocukken yapılan muayenesinde erkek kromozomuna sahip olduğu, idrar yollarının da tamamen kapalı olduğu anlaşıldı. Doktor, idrar yollarının kapalı olması sebebiyle Y.M.’yi tam 6 kez bıçak altına yatırdı ve sondaj yardımıyla idrarını yapmaya başladı. Y.M. yıllar geçtikçe hormonsal olarak kız görünümüne sahip oldu. Ailesi ve çevresi ona kız ismiyle hitap etmeye başladılar. Ülkede meydana gelen iç savaştan dolayı tedavisine devam edemeyen ve Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Y.M., bundan 6 yıl önce 2012 yılında Adana’da bulunan Seyhan ilçesinde yer alan Mirzaçelebi Mahallesi’nde ikamet etmeye başladı.

“Artık Dayanamıyorum”

Annesinin, babasının ve kendinin çalışmadığını, kardeşlerinin aileye bakarak geçimini sağladığını dile getiren Y.M., kadın olmak için tedavi görme arzusunun olduğunu fakat başvurmuş olduğu doktorların 18 yaşının beklenmesi gerektiğini anlattığını iletti. Uzun yıllardan beri yaşadığı bu rahatsızlık sebebiyle hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok zor zamanlar yaşadığını ileten Y.M. İtalya’da bir doktorun tedavi edebileceği bilgisine ulaştığını fakat yurtdışına çıkmak için hiçbir imkana sahip olmadığını ifade etti.

Defalarca kez ameliyata giren genç kız, doğduğundan beri sondaj ile hayatına devam ettiğini, ama artık buna dayanamadığını ve artık bıktığını belirtti. Çocukken ismine Y. diye seslendiklerini ileten şuanda F. diye seslendiklerini söyledi. Kadın gibi görünüp, kadın gibi hissettiğini ileten Y.M., 18 yaşını bekle dediklerini fakat 1 yılın bile piskolojik olarak kendisi için çok zor olduğunu artık yıprandığını aktardı. Sağlık Bakanlığı yetkililerine sesini duyurmaya çalıştığını, yardım etmelerini talep etti.

Birkaç Senede Tamamlanıyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde görev yapmakta olan doktorlar konuyla ilgili açıklama yaptı. Y.M. gibi “testiküler feminizasyon” teşhisi bulunan tüm hastaların, doğum uzmanları, ürologlar, psikiyatristler, çocuk cerrahlarından meydana gelen bir Cinsiyet Araştırma Komisyonu’a sevkinin gerçekleştirilmesini, bu sürecin ise birkaç sene süreceğini aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ