Ekonomi

Sürücülerin aklı fikri akaryakıt indiriminde! Benzin fiyatları düşecek mi? Uzman için öyle bir açıklama yaptı ki…

Tüm dünyada akaryakıt ile ilgili bazı sıkıntılar yaşanırken benzin fiyatlarında da sular durulmuyor. Mynet’ten Sinem Eryılmaz’ın haberine göre, Rusya – Ukrayna kriziyle beraber brent petrolün artması, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalarla motorinin litre fiyatı 30 liraya kadar yükselmişti. Akaryakıtta peş peşe gelen indirimlerden sonra dün benzine yeni bir zam gelecekti ancak söz konusu zam son anda geri çekildi.

Şimdi milyonlarca sürücü akaryakıt fiyatları düşecek mi, benzin fiyatlarına indirim gelecek mi gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. Peki akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen motorin ve benzin fiyatlarında bir indirim yapılması beklenirken üst üste gelen zamlar oldukça dikkat çekmişti. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, daha sonra benzine yapılması planlanan 96 kuruşluk zam geri çekildi. Küresel bazda taleplerin azalacağına yönelik beklentiler petrol fiyatlarında da sert gerilemelere neden oldu. Brent petrol düşüyor, benzin neden düşmüyor? sorusunun yanıtı merak edilirken, gündemden düşmeyen akaryakıt fiyatlarıyla ilgili uzman isimden çarpıcı açıklamalar geldi.

Önerilen İçerik :   TOGG ne zaman yollara çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Mynet’e önemli açıklamalar yapan Enerji Uzmanı Dr. Rahmi İncekara, Türkiye’deki benzin fiyatlarıyla ilgili çarpıcı yorumlar yaptı. Hem petrol hem de petrol içeren ürünlerin dolar cinsinden fiyatlandığını kaydeden Rahmi İncekara, söz konusu bu durumun da artışa neden olduğunu söyledi.

pexels pixabay 104836 1

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Enerji Uzmanı Dr. Rahmi İncekara yaptığı açıklamada petrol fiyatlarında küresel resesyon (durgunluk) beklentisiyle sert düşüş yaşandığını dile getirerek, Dün gün içerisinde 113 dolar seviyelerini gören Brent petrolün akşam saatlerinde yüzde 10’un üzerinde değer kaybettiğini dile getirdi. Son zamanlarda sık sık gündeme gelen brent petrol fiyatlarında küresel resesyon beklentisi ile beraber talebin azalacağına yönelik beklentilerin petrol fiyatlarında sert gerilemeye yol açtığını kaydeden İncekara, petrol fiyatlarına ilişkin görüşlerin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın tetiklediği jeopolitik riskler ve küresel resesyon endişesi ile farklılık arz ettiğini dile getirdi.

“ABD’NİN ÇABALARI SONUÇ VERDİ Mİ?”

Yine aktarılan detaylara göre, Citi Group, ham petrolün bu sene sonuna kadar varil başına 65 dolara düşebileceğini, talebi felce uğratan bir durgunluk olursa da 2023’te 45 dolara düşebileceği konusunda uyarılar yaptı. Yine aktarılan detaylara göre, JPMorgan da ABD ve müttefiklerinin Rus petrol fiyatına sınır getirme yönündeki çabalarının sonuç vermesi ve Rusya’nın petrol ihracatının 5 milyon varil azalması durumunda son zamanlarda sık sık gündeme gelen petrol fiyatlarının 380 dolar/varile kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Önerilen İçerik :   Tatil kredisi veren bankalar hangileri? 6 ay geri ödemesiz
pexels szabolcs toth 3185491 1

FİYATLAR ÜZERİNDE BELİRLEYİCİ OLAN FAKTÖRLER NELER?

Enerji Uzmanı Dr. Rahmi İncekara yaptığı açıklamada Türkiye’nin dışa bağımlılığı petrol ve doğalgazda oldukça yüksek olduğunu dile getirerek, petrol ve petrol içeren formülle belirlenen doğalgaz fiyatları da ABD Doları cinsinden fiyatlandığını kaydetti.

Yaptığı açıklamada dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artışın akaryakıt fiyatlarının artmasına neden olduğunu söylerken, düşüşün de akaryakıt fiyatlarının düşmesine sebep olduğunu dile getirdi. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde toptancı ve bayii marjı ve benzeri maliyetler dışında iki tane ana değişken olduğunu kaydeden Enerji Uzmanı Dr. Rahmi İncekara, bunların ürün fiyatı ve vergilendirme olduğunu söyledi. Söz konusu bu iki değişkenin de fiyat üzerinde belirleyici olduğunu dile getiren Enerji Uzmanı Dr. Rahmi İncekara sözlerini şu şekilde tamamladı: “Brent petrol fiyatlarındaki düşüş akaryakıt fiyatlarında düşüş yaratsa da, Türk Lirasındaki değer kaybı ve vergilendirme etkisiyle yüksek montanlı gerçekleşmemektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu