Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı’nın Öldüğüne Yönelik Açıklama Yaptı!

  • 20 Ekim 2018
  • 388 kez görüntülendi.
Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı’nın Öldüğüne Yönelik Açıklama Yaptı!
Konu Altı

Suudi Arabistan, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında meydana gelen arbede esnasında hayatını kaybettiğini, yani öldürüldüğünü açıkladı. Suudi Arabistan’da Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesine yönelik en ufak ilişkisi olduğu tespit edilen toplam 18 Suudi vatandaş tutuklandı.

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde evlilik evraklarını almak adına Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdi. Bu binaya girmesiyle birlikte bir daha kendinden haber alınamayan Kaşıkçı’nın, konsoloslukta çıkan arbede sonucu hayatını kaybettiği resmen Suudi Arabistan tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Kaşıkçı’nın ölümünde sorumlu olan herkesin teker teker cezasını alacağını belirten Suudi Arabistan, ilk olarak olayla uzak – yakın ilişkisinin olduğunu tespit ettiği 18 kişiyi tutukladı. Suudi Arabistan Başsavcısı Sheikh Saud Al Muhib, Kaşıkçı’nın öldürülmesinde parmağı olan herkesin adalet önünde hesap vereceğinin altını çizdi.

Suudi Arabistan, Washington Post gazetesinde gazetecilik yapan Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta yaşanan arbedeyle birlikte hayata gözlerini yumduğunu açıkladı. Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında öldürülmesine yönelik toplam tutuklanan kişi sayısı 18’e yükseldi.

Suudi Arabistan’da bu olayların ardından Kraliyet Kararnamesi yayımlandı. Yayınlanan bu kararnameyle birlikte Suudi Arabsitan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri’nin görevine son verildi. Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığı’nın tekrardan yapılandırılarak sağlamlaştırılması için de bakanlık komitesinin kurulması kararına varıldı.

Ayrıca Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesiyle birlikte cesedin nerede olduğu sorusu gündem oldu. Gerek Twitter, gerekse haber sitelerinde cesedin nerede olduğu yönünde yapılacak açıklamanın beklendiğine dair bilgiler yer alıyor.

Bir Suudi yetkili yapmış olduğu açıklamada cesede ne olduğu, nerede olduğu yönünde herhangi bir bilgilerinin olmadığını aktardı. Suudi yetkili Reuters’a konuştu.

Cesedin nerede olduğuna dair açıklama yapılmaması ve gizli tutulmaya çalışıldığı havasıyla birlikte cesedin hem dünya hem de Türkiye basınında yankılanan parçalandığı iddialarının güçlendiği belirtiliyor. Cesedin 3 saat içinde parçalanarak gömülme iddialarıyla birlikte polis ekipleri Belgrad Ormanlarında da incelemeler gerçekleştirmişti.

ABD Basınında olayla ilgili Recep Tayyip Erdoğan’dan övgü dolu sözler ile bahsedildi. Ayrıca Suudi Arabistan’ın da bunun hesabını ödeyecek oldukları Trump tarafından söylendi. Şuanda insan haklarını saygı duyan tüm dünya ülkeleri Suudi Arabistan’ı karşılarına almış durumdalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ