DünyaGündem

Tahıl Koridoru için imzalar atıldı! BM Sekreteri: Erdoğan’ın sayesinde oldu!

UKRAYNA’DAN TAHIL SEVKİYATI İÇİN İSTANBUL’DA İMZALAR ATILDI! ABD VE RUSYA’DAN CUMHURBAŞKANI’NA TEŞEKKÜR MESAJLARI GELDİ!

Ukrayna- Rusya savaşıyla birlikte başlayan tahıl krizinde nihayet düğüm çözüldü. Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından dünya noktalarına sevkiyatına ilişkin anlaşmaya imzalar İstanbul’da atıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalanan anlaşma sayesinde fiyatların da dizginlenebileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ise “Erdoğan’ın ısrarlı yaklaşımı sayesinde oldu, bu anlaşma O’nun eseri” diye açıklama yaptı. İmzaların atılmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan Erdoğan’a teşekkür mesajları geldi.

111111111111111

Tahılın Ukraynadan sevkiyatını sağlayacak Tahıl Koridoru Anlaşması Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğündeki anlaşmayı Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna adına Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Rusya adına Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve imza törenine tanıklık etmekle görevli Birleşmiş Milletler adına Genel Sekreter Antonio Guterres imzaladı.

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre, imza töreni öncesi konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “Tüm dünyayı uzun süredir meşgul eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak olan bu girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Üzerinde mutabakata varılan metinlerle dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına da katkı sağlayacağız. Bu adımla kuraklığın ve sıcak hava dalgasının oluşturacağı sorunlarda ortaya çıkabilecek fiyat artışını dizginleyebileceğiz. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan gemi trafiğiyle Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine ulaşacak yeni bir nefes borusu açmış olacağız. Gemilerin çıkış yaptığı alandan güvenli bir şekilde intikaline ve varacağı limana ulaşımına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi. Bu son derece önemli planın icrası ve denetimi ise, İstanbul’da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirilecektir. Ukrayna ve Rusya taraflarıyla İstanbul’da atmakta olduğumuz bu müşterek adımın barışa yönelik umutları yeniden diriltecek yeni bir dönüm noktası olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

tahil koridoru icin imzalar atildi erdogandan son dakika aciklamalar 700x390 1

ERDOĞAN SAYESİNDE İMZALANDI!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ise, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın imzalanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bugün Karadeniz’de rahatlama işareti ve dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir umut ışığı var ve bunu Erdoğan imar etti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu