İSTANBUL’DA İMZALARI ATILAN TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINDA YENİ GELİŞMELER!

İstanbul’da imzaları atılan, tüm dünyada büyük ses getiren, Karadeniz’deki tahıl koridoru anlaşması konusunda Ukrayna yönetiminden bugün yeni bir açıklama geldi. Buna göre, Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin Çarşamba günü çalışmalarına başlayacağı duyuruldu.

NtvHaber‘de yer alan haberin detaylarına göre; Açıklamayı Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı yaptı. Açıklamaya göre Ukraynalı yetkili tahıl koridoru anlaşmasında yer alan limanlardan tahıl sevkiyatlarının yavaş yavaş başlayacağını söyledi. Tüm konvoylara Ukrayna gemilerinin de eşlik edeceğini açıklayan Bakan Yardımcısı, limanların kontrolünün de Ukrayna’da olacağının altını çizdi. Dış ülkelerden herhangi bir temsilci olmayacağını aktardı. İhracatı için mecbur kalınması halinde de mayınların temizlenebileceğini belirtti. İhraç edilecek olan tahıl miktarı konusunda herhangi bir sınır olmadığı, bir standart belirtilmediği ifade ediliyor. Buna göre Kiev yönetimi anlaşma çerçevesinde gübre ithalat ve ihracatı da gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Tahıl Koridoru

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: TAHIL SEVKİYATI ENGELLENEMEZ!

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın, Ukrayna donanmasına ait bir savaş gemisinin ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından gönderilen Harpoon gemisavar füzelerinin deposunun vurulduğunu açıklamasının ardından Rusya’dan yeni bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada bunun sadece askeri altyapıyla ilgili olduğunu dile getirerek, tahıl koridoru anlaşmasıyla bir ilgisi olmadığını kaydetti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmaların uygulanması ve tahılın çıkarılması için kullanılacak altyapıyla da hiçbir ilgisi olmadığını kaydederek, “Bu nedenle, bu durum tahıl çıkarma sürecinin başlamasını hiçbir şekilde sekteye uğratamaz, engelleyemez ve engellememeli de zaten” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İstanbul’da imzalanan anlaşma ışığında Rus tahıl ve gübresinin pazarlanması yönündeki engellemelerin kalkacağını ve Birleşmiş Milletler’in bu konu hakkında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini aktararak, “Daha önce de söylediğimiz gibi Birleşmiş Milletler’in, Rus ihracatına yönelik kısıtlamalarla ilgili yükümlülükleri ve sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Mutabakatlara uygun olarak kurulan mekanizmaların verimliliğine ve işleyişine dair değerlendirme yapmak için bekleyelim ve görelim” dedi.

Tahıl Koridoru

TAHIL KORİDORU NEDİR?

24 Şubat’ta başlayan Rusya ve Ukrayna savaşının en önemli sonuçlarından biri de küresel gıda krizi oldu. Bu gıdaların başında da tahıl geliyor. Ukrayna, dünyanın 4. büyük tahıl ihracatçısı. Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından bir diğeri de Rusya. Ukrayna ve Rusya, Afrika’nın buğday ihtiyacının %40’ını sağlıyor. Dünyanın en önemli iki tahıl üreticisinin ürünlerini ihraç edememeleri, gıda fiyatlarında artışa neden oldu ve özellikle yoksul Afrika ülkelerinde yaşayan milyonlarca insanın hayatı açlık ve kıtlık yüzünden tehlikeye girdi. Bunu önlemek amacıyla da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tahılların sevkiyatı yapılabilsin diye anlaşma yapıldı.