Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

TAI, İstanbul’da mühendislik üssü kuruyor

  • 01 Temmuz 2018
  • 425 kez görüntülendi.
TAI, İstanbul’da mühendislik üssü kuruyor
Konu Altı

Türkiye’nin havacılık ve feza sanayisindeki teknoloji merkezi Türk Havacılık ve Feza Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), İstanbul’un insan kaynağı ve endüstri altyapısından daha çok yararlanmak için bir “mühendislik üssü” kuracak. 

TAI’nin Yıldız Teknopark’taki ofisinin açılışı gerçekleştirilirken; TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark’la mühim bir iş birliğine gidildi.

İş birliği protokolü Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ve Yıldız Teknopark İdare Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahri Şahin, TAI İdare Kurulu Başkanı Oğuz Borat, TAI Umumi Müdürü Esas Kotil tarafından imzalandı.

Protokol kapsamında TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünde Yıldız Teknopark’a ayrılan arazide iki yapı inşa edecek. Bunlardan biri TAI’nin faaliyetleri için kullanılacak, öteki teknopark tarafından değerlendirilecek.

TAI’nin yerleşeceği yapı 14 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak. Yıldız Teknopark’taki tesisin TAI’nin İstanbul’da yürüteceği faaliyetler için bir merkez olması öngörülüyor. Kısa sürede faaliyete başlaması planlanan tesiste, TAI’nin orijinal uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu projeleri için yüzlerce mühendis istihdam edilecek.

Havacılık sanayisindeki global oyuncular, tek merkez yerine birçok merkeze dayalı olarak kurdukları organizasyonla etkin bir etkinlik yürütüyor. TAI de bugüne kadarki faaliyetlerinde merkezi rol oynayan Kahramankazan’daki kampüsüne ek olarak İstanbul’da ehemniyet bir tesis kazanmış olacak.

İstanbul’un insan kaynağı ve endüstri altyapısından daha çok yararlanılmasına imkan sağlayacak “mühendislik üssü”, TAI’nin daha evvel şehirde kurduğu muhtelif birimlerin merkezini oluşturacak. Şirketin İstanbul organizasyonu yeni kurulacak tesis çevresinde şekillenecek.

Tesiste hem mühendis yetiştirilecek hem de mühendislik hizmeti üretilip yürütülen projelere mühim katkılar sağlanacak.

370 firma, 7 bin kalifiye personele ev sahipliği

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde kurulan ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam eden Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete başlayan 23 bin 500 metrekarelik İkitelli Yerleşkesi’yle toplamda 170 bin metrekarelik Ar-Ge büro alanına ulaştı.

Yıldız Teknopark, yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayisi, inşaat, besin gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmaları yürüten 370 firmaya, 90 kuluçka firmasına ve 7 binden çok kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ