Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Taliban ateşkesi uzatmadı

  • 18 Haziran 2018
  • 433 kez görüntülendi.
Taliban ateşkesi uzatmadı
Konu Altı

Taliban örgütü, Ramazan Bayramı dolayısıyla duyuru edilen 3 günlük ateşkesin uzatılmayacağını bildirdi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, kısa mesaj yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemlerinde ateşkesi uzatmak gibi bir plan olmadığını bildirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, cumartesi günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında hükümet olarak pazar akşamı sona erecek ateşkesi tek taraflı ve koşulsuz olarak uzatacaklarını belirterek aynı adımı Taliban’ın da atmasını istemişti.

Ancak Taliban örgütü, Eşref Gani’nin uzattığı zeytin dalını reddetti.

Bu arada Taliban’a ateşkesi uzatması için bir davet da Afganistan Yüksek Sulh Konseyi ve Din Alimleri Şurası’ndan gelmişti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani eleştirilerin hedefi haline geldi

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kadir Gecesi’nden başlamak üzere sekiz günlük ateşkes duyuru etmişti.

Keza bayramın ikinci günü televizyonda diri yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında ateşkesi tek taraflı ve koşulsuz olarak uzatacağını bildirmişti. Taliban örgütüne çağrıda bulunan Gani, aynı adımı onların da atmasını istemişti.

Gani bu kararından ötürü hem memleket içinde hem de uluslararası kamuoyundan destek gördü.

Ancak Taliban’a şüpheyle yaklaşan geniş bir kesim, bu süreçte eleştirilerinin dozunu iyice arttırdı.

Öyle ki ateşkes dolayısıyla kent merkezlerine akın eden Taliban militanlarının ateşkesin bitmesinden sonra nasıl tekrar şehirlerin dışına çıkarılacağı en çok sorulan sorulardan.

Eski Afganistan İstihbarat Servisi Müsteşarı Emrullah Salih, Eşref Gani’nin bu kararı, öbür siyasiler ve emniyet birimleriyle istişare etmeden aldığını ve çok aka bir YANLIŞ yaptığını söyledi.

Salih, Taliban’ın yeniden kent dışına çıkmasını izleyecek bir mekanizmanın bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Sosyal medyada paylaşılan Afgan emniyet güçleriyle Taliban militanlarının bayramlaşma ve yan yana çekilen selfie görüntülerini fazlaca duygusal bulduğunu belirten bazen vatandaşlar da, daha düne kadar sivilleri hedef saha Taliban militanlarıyla geliştirilen bu ‘samimiyeti’ gereğinden çok bulduğunu anlatım ediyor.

Gani’nin eleştirildiği bir diğer mevzu, bahis da, bayram dolayısıyla tutuklu bazı Taliban militanlarını serbest bırakması.

Ayrıca bazen muhalifler Afgan liderin yaralı Taliban militanlarına tıbbi destek sağlama ve aileleriyle temas kurmalarına ruhsat verme gibi sözlerini iyi niyetli de olsa ‘safça’ diye tanımlıyor.

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi hedef saha bazı muhalifler de Taliban üyelerinin ‘bayramlaşma’ adı altında silahlarıyla beraber kent merkezlerine sızdığını öne sürüyor.

Kabil sakinleri de halkta, Taliban’ın yönetimi elinde bulundurduğu dönemlerden kalma kıyafet uygulaması korku ve endişesi dolayısıyla ailelerin bayramlaşmak için dışarı dahi çıkmaya korktuğu kaydediyor.

Batılı üst düzey bir diplomat da Gani’nin ateşkes kararını yürekli bir adım olarak tanımladı. Ancak aynı diplomat, eğer Taliban militanları kentten çıkarılamazsa sonuçlarının felaket olabileceği uyarısında bulundu.

Celelabad’da intihar saldırısı

Bu arada Afganistan’ın Pakistan sınırına yakın Nangarhar kentinde valilik binasına yakın bir noktada düzenlenen bayramlaşma merasimini hedef saha intihar saldırısında 15 şahıs hayatını kaybetti.

Valilikten yapılan açıklamada, saldırıda en az 45 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Nangarhar’da cumartesi günü tekrar Taliban militanlarıyla Afgan emniyet güçlerine mensup asker ve polisin bayramlaşması sırasında bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlenmişti.

IŞİD’in üstlendiği saldırıda onlarca şahıs ölmüş ve yaralanmıştı.

Kaynak: Euronews

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ