Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Tarihi an! Füze fırlatma rampası sökülüyor

  • 20 Eylül 2018
  • 312 kez görüntülendi.
Tarihi an! Füze fırlatma rampası sökülüyor
Konu Altı

Moon, Kore Yarımadası’ndaki tarihi zirvenin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Kim Jong Un’un uluslararası uzmanların da gözetiminde, nükleer silahlandırmaya yönelik spesifik bir adım olarak nitelendirdiği, bir roket motoru test istasyonunu ve roket fırlatma rampasını sökerek, kalıcı olarak ortadan kaldırmayı kabul ettiğini söyledi. 

Güney Kore lideri, Şimal Korenin ABDnin lüzumlu karşılıkları vermesi halinde, ana Nyongbyon nükleer kompleksini kalıcı olarak sökmenin de arasından bulunduğu daha ileri adımlar atmak istediğini de ekledi. Moon ve Kim, Pyongyangdaki doruk görüşmelerinin ikinci gününün sonunda bir de ortak bildiri imzaladı. İki lider, iki memleket sınırında yer saha bir köyde mayınların kaldırılması kararı aldı. Kim, yakın gelecekte Cenup Koreyi ziyaret edeceğini açıkladı.

Üçüncü kez bir araya gelen liderler, üç gün sürecek zirvede Şimal Korenin Washingtonla yürütülen görüşmeleri sürdürmesinin yanı dizi iki memleket arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Kore Yarım Adasında sulh sağlanması için görüşmeler yapıyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve eşine Şimal Kore lideri Kim Jong Un tarafından Pyongyang Havaalanında sıcak bir karşılama töreni düzenlendi. İki şef üstü aleni bir limuzinle Pyongyang sokaklarında ilerlerken aracı ellerinde Şimal Kore ve Kore Yarımadasının birliğini simgeleyen bayraklar taşıyan kalabalık gruplar karşıladı. İki şef daha sonra kafa başa görüşme yaptı. Şimal Kore liderinin yönetimde tesir sahibi kız kardeşi Kim Yo Jong ve Amale Partisi üst düzey yetkililerinden Kim Yong Chol da görüşmede amade bulundu.

Zirvenin başlangıcında Kim, Moona Reis Donald Trumpla Haziran ayında düzenlenen zirveye arabuluculuk yaptığı için teşekkür etti. Moon ise Cenup Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarına bir delegasyon gönderme kararı aldığı için Kime teşekkürlerini ileterek karşılık verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ