Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Maaş ve Sosyal Hakları Nasıl Olacak?

  • 06 Nisan 2018
  • 561 kez görüntülendi.
Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Maaş ve Sosyal Hakları Nasıl Olacak?
Konu Altı

Taşeron kadro düzenlemesinin 2 Nisan itibari ile tamamlanmasının ardından gözler yeni kadroya geçen işçiler için sosyal imkanlar ile maaş düzenlemesine çevrildi.  Bilindiği gibi halk kurumlarında hizmet alım sözleşmesi ile taşeron statüsünde bulunan 1 milyon işçiyi ilgilendiren düzenlemede müracaat süreci 2 Ocak tarihinde başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının öngördüğü takvime göre kurumlar, adaylara yapılan sınavın ardından kati listeleri açıklayarak kadroya geçiş aşamasını 2 Nisan itibari ile tamamladılar. Bakan Jülide SARIEROĞLU, kadroya ne kadar işçinin geçiş yaptığını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Öbür yandan kadroya geçen işçiler için mühim konular arasında maaş ve sosyal imkanlar geliyor.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Çalışma Bakanı Jülide SARIEROĞLU, 4C’den 4B’ye geçiş sonrası taşerondan kadroya geçen işçilerin maaşların yüzde 10 oranında artacağı ayrıca yeni bir çalışma ile ruhsat sürelerinde de bir iyileştirme yapılacağı müjdesini vermişti. 1 Milyon işçiyi ilgilendiren düzenlemede maaş ve sosyal imkanları için yeni açıklamaların yapılması bekleniyor.

52 GÜNLÜK İKRAMİYE

Yeni kadroya geçen işçilere 52 günlük ikramiye ödemesi yapılacak. Devlet kurumlarında amale statüsünde çalışan işçilerin ek tediye ücretleri ayda 26 gün olarak hesaplanmaktadır. Kamuda çalışan işçiler yılda iki kez olarak alacakları ikramiye tutarı ikinci alta 52 gün üzeriden hesaplanacak.

BANKA PROMOSYONU

Kamu çalışanlarına maaş aldıkları banka ile yapılan pakt doğrultusunda banka promosyonu ödemesi yapılıyor. Kadro saha işçilerde kendi kurumlarında yapılan banka ile protokol doğrultusunda banka promosyon ödemesi alabilecekler. Promosyon ödemesi çalışanlara yılda iki kere yapılmaktadır.

KİT İŞÇİLERİ NE ZAMAN KADRO ALACAK? MÜJDE BEKLENİYOR!

TÜRK-İŞ Sendikası Başkanının KİT çalışanlarını heyecanlandıran açıklaması Halk İktisadi Teşekküllerinde çalışan 50 bin işçiye ümit oldu. Bilindiği gibi Hazine müsteşarlığı gereksinim bulunan kadro adeti doğrultusunda KİT işçileri kadroya alınacak. TÜRK-İŞ Sendikası Bakanı “Bu konuyu Başbakan ile konuştuk. Kısa bir vakit içerisinde müjdeli bir havadis, bilgi, salık vereceğini söyledi” dedi. KİT işçileri için yaşanan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 03.04.2018 19:44

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ