Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Televizyonda Gördü Heveslendi, Kendi İşini Kurdu!

Çorum’da ikamet eden ev hanımı Sultan Duman, televizyonda denk geldiği “ipek böceği yetiştiriciliği” belgeselinden oldukça etkilendi ve kendisi de bu işi yapmak istedi. Devlet tarafından verilen hibeyle birlikte ipek böceği yetiştirmeye başladı.

  • 23 Temmuz 2019
  • 340 kez görüntülendi.
Televizyonda Gördü Heveslendi, Kendi İşini Kurdu!
Konu Altı

Osmancık ilçe sınırlarında yer alan İncesu köyünde ikamet eden ev hanımı Sultan Duman, bir gün evinde oturduğu esnada televizyonda çıkan ipek böceği yetiştiriciliğini anlatan belgesele denk geldi. Bunun ardından İnternet üzerinden araştırmalarına devam eden Duman, kendisinde bu işi yapma potansiyeli gördüğünü ifade ederek durumu eşiyle paylaştı.

Eşinin de verdiği desteklerle işe girmek isteyen Duman, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen “Genç Çiftçileri Destekleme Hibe Programına” başvuruda bulundu. Hazırlayıp sunduğu projeyle hibe almaya hak kazanan Duman, Osmancık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen desteklerle birlikte köyünde ipek böceği yetiştiriciliği yapmaya başladı.

Kullanılmayan Araziler Tarıma Kazandırıldı

Yaşadıkları köyde kendilerine ait daha önce kömür madeni çıkarılan araziye dut fideleri eken Duman çifti, iki yıldır ipek böceği yetiştirmenin yanında aynı zamanda atıl durumda bulunan araziyi de tekrar tarıma elverişli hale getirmeyi başardı.

İnternetten Baktı

Televizyonda belgesellere baktığı esnada ipek böceği yetiştiriciliği belgeseline denk geldiğini ifade eden Duman, onları izlediği esnada “neden bizde yapmayalım” dediğini, yapılmayacak bir şey olmadığını ifade etti. Eşiyle birlikte oturup İnternet üzerinden araştırmalar yaptığını söyleyen Duman, herhangi bir zorluğu olmadığını görüp karar verdiklerini açıkladı. Yaptıkları işten memnun olduklarını ve iyi bir gelir elde edeceklerini düşündüklerini söyleyen Duman, hayırlısı olsun dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ