GündemEkonomi

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı!

İŞTE ENFLASYON ORANLARI! TEMMUZ AYININ ZAM ŞAMPİYONU…

Herkesin merakla beklediği Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Son dakika haberine göre, temmuz ayının zam şampiyonu da belli oldu. Ntv.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, enflasyon temmuz ayında TÜFE’de yüzde 2,37 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 79,60 oranıyla son 24 yılın zirvesine yükseldi. Merakla beklenen zam şampiyonu da belli oldu. Buna göre Temmuz ayının zam şampiyonu ilaç oldu.

TEMMUZ AYININ ZAM ŞAMPİYONU İLAÇ!

TÜFE temmuz ayında yüzde 2,37 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 79,60 oranına yükseldi. Böylece Ağustos 1998’den sonra ilk kez yaşanan en yüksek yıllık tüketici enflasyonu görüldü.
Yurt içi ÜFE temmuzda yüzde 5,17 oranında, yıllık bazda ise yüzde 144,61 oranında artış gösterdi. Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç olarak değerlendirilen TÜFE aylık yüzde 3,49 oldu. Yıllık bazda yüzde 68,46 olarak seyretti.

pexels thirdman 5327584 1

TEMMUZDA EN ÇOK ARTIŞ SAĞLIKTA GÖRÜLDÜ!

Temmuz ayında bir önceki ay fiyatlarına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 6,98 ile sağlık grubu oldu. Temmuz ayında ulaştırma grubunda yüzde 0,85’lik düşüş kaydedildi.

YILLIK BAZDA İSE EN ÇOK ARTIŞ ULAŞTIRMA ALANINDA!

Bir önceki yılın temmuz ayı verilerine göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 119,11 ile ulaştırma oldu. En az artış gösteren ana grup ise yüzde 25,79 ile haberleşme olarak kaydedildi.

ZAM ŞAMPİYONU İLAÇ OLDU!

Temmuz ayında da en çok fiyat artışı yüzde 18,66 ile ilaçta görülürken, onu yüzde 16,54 ile yumurta, yüzde 13,80 ile demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığının izlediği görüldü. Aylık bazda fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 8,18 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt giderleri ve yağları oldu. Onu ise yüzde 6,25’le kümes hayvanları eti ve yüzde 2 ile çocuk giyimi takip etti. Temmuz ayında endekste kapsanan 144 temel başlıktan 128’inin endeksinde artış gerçekleştiği gözlemlendi. 10 temel başlığın endeksinde ise düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde de herhangi değişim olmadı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu