Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Terör mağdurları ‘Yeni Yüksekova’ ile rahata kavuşacak

  • 19 Haziran 2018
  • 369 kez görüntülendi.
Terör mağdurları ‘Yeni Yüksekova’ ile rahata kavuşacak
Konu Altı

Yüksekova’da huzur ve güvenliğin tesisi amacıyla iki sene evvel PKK’lı teröristlere yönelik 13 Mart’ta sokağa çıkma yasağıyla başlayan ve 20 Nisan’da tamamlanan “Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nun ardından teröristlerin sebep olduğu mağduriyetlerin giderilmesi için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Ev İdaresi (TOKİ) olmak üzere ilgili kurumlarca başlatılan çalışmalar hızla sürüyor.

Konutların üçte ikisi bu sene sonunda teslim edilecek

Terör saldırılarında evleri yıkılan veya kullanılamayacak durumda olanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ’ye Esenyurt Mahallesi’nde yaptırılan konutların tamamlanması için çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Doğalgazla uyumu, etraf düzenlemeleri, park, taziye evi, cami, mektep ve iş yerleri ile çağdaş standartlarda yapılan 3 bin 63 konuttan, fiziki durumu aka ölçüde tamamlanan bin 830’unun sene sonunda hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

“Terör örgütü aka tahribatlara sebep oldu”

Kaymakam ve Belediye Reis Vekili Mahmut Kaşıkçı, terör örgütünün ilçede aka tahribatlara sebep olduğunu söyledi.

Devletin buna bağlı olarak yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için derhal çalışma başlattığını anlatan Kaşıkçı, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 3 bin binamız, evimiz ağır hasarlıydı. Bunun karşılığında 3 bin 63 konutun yapımına başladık. Bu konutlardan bin 830’unu önümüzdeki eylül ayı itibarı ile tamamlamayı hesaplıyoruz. Orası sadece ev alanı değil. Aynı zamanda 76 iş yeri, çarşısı, 2 camisi, 2 taziye evi ile 11 okulu var. Bu okullar yaklaşık 220 derslikli olacak. Parkı, bahçesi, oyun alanları, caddeleri ile tamamen yeni bir hayat alanı oluşacak.”

Kaşıkçı, vatandaşların ev alanında okul, park, taziye, sıhhat gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebileceği yerlerin de bulunacağını vurguladı.

“Vatandaşları çağdaş hayat alanlarına kavuşturacağız”

Bölgenin yeni bir hayat alanına dönüşeceğinin altını çizen Kaşıkçı, şunları kaydetti:

“İnşallah bu 1830 konutu eylül ayı itibarıyla tamamladığımızda ve teslim ettiğimiz vakit geride kalan konutları da sene sonu itibarı ile tamamlamayı ve insanlarımıza sunmayı hedefliyoruz. Orası sadece yeni binaların yükseldiği bir saha değil.

Modern caddeleriyle, çağdaş parklarıyla, sosyal hayat alanlarıyla yeni bir hayat alanı, yeni bir sosyal alana dönüşüyor. Artık günümüzün, şehirciliğin gerektirdiği tüm ihtiyaçlar orada olacak. İnsanlarımızdan bir kuruş ayrım almadan o yeni hayat alanına, modern, lüks hayat alanına, yeni binalarına kavuşturmak istiyoruz.”

Kaşıkçı, bölgede yavaş yavaş etraf düzenlemesine geçildiğini anlatım etti.

Tamamlanan konutları terör örgütünün mağdur ettiği vatandaşlara teslim edeceklerini dile getiren Kaşıkçı, “Bunda aka emeği geçen TOKİ’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve bilhassa de bu hizmetlerin eksiksiz yerine getirilmesi için talimat veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu süreçte tüm kurumlarımız bize her türlü desteği verdiler” diye konuştu.

Vatandaşlardan Ümit Can da konutların tamamlanmasını ve yeni yerleşim yerine geçmeyi beklediklerini dile getirerek, konutların ilçeye yeni bir hava kattığını ve yeni bir şehri andırdığını söyledi.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ