Ekonomi

TOGG ne zaman yollara çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen TOGG için tarih belli oldu. Aktarılan detaylara göre, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) otomobili yılın son çeyreğinde banttan indirmeye hazırlanıyor

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, senenin son çeyreğinde ilk seri üretim araçların banttan indirileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üretim süreci TOGG’un devam ettiğini, hedeflerinin bu sene içinde çıkartmak olduğunu kaydetti.

TRT’nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil Togg’a dair merak edilen son durumu TRT ortak yayınında paylaşarak önemli açıklamalar yaptı.

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bursa Gemlik’te yer alacak fabrika inşaatı çalışmalarının 2022 yılının Temmuz ayında başladığını kaydederek, şu anda boya ve gövde tesisiyle 1,6 kilometrelik test pistinin tamamlandığını kaydetti.

pexels taras makarenko 593172 1
togg

TOGG ne zaman yollara çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Erdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada montaj tesisinin yüzde 98’lik kısmının tamamlandığını söyleyerek, Gemlik’te 250 robot parçalı denemelerden sonra deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladığını dile getirdi.

Yaptığı açıklamada Avrupa’nın en temiz boyahane tesisinde kimyasal dolum aşamasına geçildiğini ve montaj tesisinde de ekipman kurulumunun tamamlanarak devreye alma çalışmalarının başladığını kaydeden Erdoğan, tesislerin bu senenin son çeyreğinde seri üretime hazır hale geleceğini dile getirerek, tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçların bu senenin son çeyreğinde inşallah banttan ineceğini kaydetti.

pexels lukas rychvalsky 1600909 2 1
togg

“ÖTV oranını yüzde 10’a düşürdük”

Yaptığı önemli açıklamalarda Türkiye’de, otomobilin bataryasının üretiminin yapılacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada motor gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için daha önce yüzde 60 olarak uygulanan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisini yüzde 10’lara kadar düşürdüklerini de kaydetti.

Aktarılan bilgilere göre Togg, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşıyor. Ayrıca segmentinin en uzun aks mesafesine sahip doğuştan elektrikli otomobilin teknik özellikleri de oldukça dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu