Otomobil

TOGG’a ÖTV müjdesi geldi! Vergi oranları düşürülüyor! İşte TOGG fiyatları!

Merakla beklenen Torba yasa teklifine, TOGG da dahil olmak üzere elektrikli otomobillerin mevcut ÖTV oranları ile ilgili bir madde eklendi. Konu ile ilgili olarka aktarılan detaylara göre, söz konusu teklifin yasallaşması durumunda TOGG’un ÖTV oranının yüzde 60’tan yüzde 10’a inmesinin de önü açılmış olacak.

Haber7’de yer alan habere göre, son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrikli araçların fiyatını doğrudan etkileye Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının değiştirilmesini öngören kanun teklifi, yeni ÖTV dilimlerinin getirilmesini ve matrah değerlerinin artırılarak mevcut vergi oranlarının da düşürülmesi gibi detayları kapsıyor.

TOGG’A ÖTV MÜJDESİ

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, yapılması öngörülen değişikliği rakamlarla örneklemek gerekirse, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 10 şeklinde olmuş olacak. Yine aktarılan detaylara göre, aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 700 bin lirayı aşan elektrikli araçların yeni ÖTV oranının da yüzde 40 şeklinde olması bekleniyor.

Önerilen İçerik :   Arabası olanlara kötü haber! Eğer yaptırmadıysanız cezası var!

Açıklanan resmi detaylara göre, motor gücü 160 kW’ı geçen elektrikli otomobillerde de, matrah değeri 750 bin lirayı aşmayanlar yüzde 50, aşanlar da yüzde 60’lık vergi dilimine giriyor.

pexels pixabay 104836 1

Söz konusu bu değişikliği net olarak anlamak için, elektrikli araçlara uygulanan mevcut ÖTV oranlarını inceleyebilirsiniz.

En son 2021 yılının Şubat ayındaki düzenlemeyle motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde ÖTV oranı yüzde 10, motor gücü 85 kW ile 120 kW arasındaki elektrikli otomobillerde ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW geçen elektrikli otomobillerde ÖTV oranı da yüzde 60 şeklinde belirlendi.

Ancak son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrikli otomobillere uygulanan mevcut ÖTV sisteminde matrah değerlerinin dikkate alınmadığını da hatırlatalım

2021 yılının Şubat ayında yapılan değişiklikten önce ise elektrikli otomobillerde en yüksek ÖTV oranı yüzde 15 şeklindeydi. 1 Şubat 2021 tarihine kadar, motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerde ÖTV oranı yüzde 3, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasındaki elektrikli otomobillerde ÖTV oranı yüzde 7 ve motor gücü 120 kWh geçen elektrikli otomobillerde ise ÖTV oranı yüzde 15’ti.

Önerilen İçerik :   Önce indirim sonra zam! İşte güncel akaryakıt fiyatları!

ÖTV YÜZDE 60’TAN YÜZDE 10’A İNECEK

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda teklif edilen kanun değişikliğinin Togg ve diğer elektrikli otomobilleri nasıl etkileyeceği ise otomobillerin ürettiği güce göre değişiklik gösterecek.

pexels pixabay 248747 1

Sene sonunda üretimine başlanacak ve 2023 yılının ilk aylarında da piyasaya çıkacak olan yerli otomobil iki farklı güç seçeneği ile dikkat çekecek. Konuyla ilgili olarak daha önce yapılan açıklamalara göre, Togg’un ilk etapta üreteceği yüzde yüz elektrikli SUV modelin arkadan itişli (RWD) versiyonları 200 beygir, tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sunan versiyonları ise 400 beygir güç sunmuş olacak.

Beygir gücünü kW’a çevirirsek, arkadan itişli versiyonun 149 kW, dört tekerlekten çekişli daha güçlü versiyonun da 298 kW gücünde olduğunu söyleyebiliriz.

TOGG FİYATLARI NE KADAR?

Eğer söz konusu bu kanun teklifi yasallaşırsa, hali hazırda tüm versiyonları yüzde 60’lık ÖTV dilimine giren Togg’un, arkadan itişli (RWD) versiyonlarının yüzde 10, tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemine sahip versiyonlarının da yüzde 50 ÖTV’lik dilime girmesinin önü açılıyor.

Daha detaylı olarak anlatmak gerekirse, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda Togg’un piyasaya çıktığı gün matrah değeri eğer 700 bin liranın altında kalırsa, perakende satış fiyatı da yaklaşık olarak 910 bin lira olacak.

Önerilen İçerik :   Toyota çıldırdı! Toyota Corolla fiyatına kimse inanamadı! Toyota Corolla 2022 Temmuz fiyatları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu