Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump, talep gelmesi halinde Ruhani ile görüşmek istiyor

  • 23 Eylül 2018
  • 390 kez görüntülendi.
Trump, talep gelmesi halinde Ruhani ile görüşmek istiyor
Konu Altı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde İran lideri Hasan Ruhani ile görüşmek istediğini ancak talebin İran tarafından gelmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) 73. Umumi Kurul zirvesinde İran lideri Hasan Ruhani ile görüşmek istediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Pompeo, Amerikan TV kanalı NBC’de katıldığı bir programda, pazartesi başlayacak BM zirvesi ve öbür konuları ele aldı.

Pompeo, “Başkan Trump her an biriyle görüşmekten sevinç duyar ve bu konuda oldukça açık.” ifadesini kullandı ama görüşme talebinin İran lideri Ruhani tarafından gelmesi gerektiğini savundu.

Öte yandan görüşmelere amade olan BM 73. Umumi Kurulu pazartesi 140’tan çok devlet ve hükümet başkanına ev sahipliği yapacak.

BM Umumi Kurulu’na geçen yılki hitabında Şimal Kore’yi nükleer programı nedeniyle ”yok etmekle” tehdit eden ABD Başkanı Trump’ın bu sene da İran’ı hedef alması bekleniyor.

Trump ayrıca, ilk kez ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) eylül ayı devre başkanı olması nedeniyle 26 Eylül’de yapılacak ”İran nükleer pakt ve kitle imha silahları” oturumuna da başkanlık edecek ve “konsey başkanı” sıfatıyla başkanlık tokmağını kullanacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM 73. Umumi Kurul görüşmelerine katılacağı resmi olarak açıklansa da Ruhani’ye Trump’ın ”İran’a yönelik hakaretlerini” dinlememek için New York’a gitmemesi yönündeki baskılar artıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ