Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump ve Putin’den yeni mesajlar!

  • 20 Temmuz 2018
  • 374 kez görüntülendi.
Trump ve Putin’den yeni mesajlar!
Konu Altı

Dünyayı sarsan tarihi zirvenin ardından hem Rusya hem de ABD’den yeni açıklamalar var.

Bugün kameralar karşısına geçen Rusya lideri Vladimir Putin, ABD’li mevkidaşı Donald Trump’la buluşmasının iyi bir başlangıç olduğunu söyledi. Putin, “Yıllarca biriken problemlerin birkaç saat içinde çözülmesi beklenemez ama bu iyi bir başlangıçtı” dedi.

Washington’ı üç sene sonra sona erecek Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması için uyaran Rus lider, tarafların bir an evvel anlaşmayı uzatması gerektiğini belirtti.

Putin, “ABD’de Rusya ile ilişkilerin gelişmesine karşı çıkanlar, kendi ülkelerinin güvenliği de iç birçok şeyi feda etmeye hazır. Yeni START Anlaşması’nın süresi 2021 yılında doluyor. Umumi çerçeveye bakınca, birkaç sene evvel bu pakt olmadan yaşayabilirdik ancak her şeye karşın doğru adım attık ve bu anlaşmayı imzalama yoluna gittik. Ama anlaşmayı uzatma çalışmalarına derhal şimdi başlamazsak, süre dolunca böyle bir pakt kalmayacak” diye konuştu.

Rusya lideri, Moskova’nın anlaşmanın süresini uzatmaya amade olduğuna dair güvence verdiğini daha evvel duyurmuştu.

START olarak bilinen anlaşmaya, sekiz sene evvel dönemin ABD ve Rus liderleri Barack Obama ile Dmitry Medvedev imza koymuştu.

Putin’in sözlerinden üstü örtülü olarak NATO da nasibini aldı. Rus lider, ülkesi için doğrudan tehdit oluşturan saldırgan eylemlere aynı şekilde cevap vereceklerini söyledi.

Putin “Avrupa’da emniyet ve istikrarın sağlanması için kilit nokta, NATO’nun Rusya sınırlarında şu an yaptığı gibi yeni askeri üsler ve askeri yapılar konuşlandırması değil işbirliğini geliştirmek ve karşılıklı güveni artırmaktır” ifadesini kullandı.

TRUMP’TAN PEŞ PEŞE TWEETLER

Kırdığı potlarla yalnızca ABD’nin değil  dünyanın gündeminden düşmeyen Donald Trump ise, dakikalar evvel paylaştığı Twitter mesajında Putin’le ikinci buluşmayı dört gözle beklediğini duyurdu.

Trump, Rus mevkidaşıyla terörizmin durdurulması, İsrail’in güvenliği, nükleer silahsızlanma, siber saldırılar, Orta Doğu, Ukrayna, Şimal Kore ve daha fazlasını konuşabileceklerini belirtti. Trump, “Bu problemlerle ilgili fazla sayıda cevap var, bazen basit bazen zor. Ancak hepsi çözülebilir” dedi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de ilk kez ikili randevuda bir araya gelen Trump ve Putin, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlemişti.

Trump’ın basın toplantısında ABD istihbarat birimlerinin seçimlerdeki Rusya parmağını gösteren raporlarını hiçe sayıp Putin’in yanında yer alması, ülkeyi karıştırdı. Kendi partisinden de fazla katı tepkiler saha ABD liderine vatana ihanet suçlamaları yöneltildi. Trump, bir gün sonra art adım atıp Rusya’nın seçimlere müdahale çabasını kabul etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ