Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump, Venezuela’nın dijital para birimini yasakladı

  • 20 Mart 2018
  • 376 kez görüntülendi.
Trump, Venezuela’nın dijital para birimini yasakladı
Konu Altı

ABD Başkanı Trump, Venezuela yönetimine ait dijital nakit birimleri ile yapılan bütün finansal işlemleri yasaklayan kararname imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela yönetimine ait dijital nakit birimleri ile yapılan bütün finansal işlemleri yasakladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Trump, bu ülkeye yönelik yaptırımları genişleten bir kararname imzaladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro’nun dijital nakit çıkarmak suretiyle ABD yaptırımlarını delme girişimininde bulunduğu anlatım edilen kararnamede, “Venezuela hükümeti tarafından ya da Venezuela hükümeti adına 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren çıkarılan dijital nakit birimlerine yönelik bütün işlemler, Amerikalı kişilere ve ABD içinde bugünden geçerli olmak üzere yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yasağın hem gerçek hem tüzel kişileri kapsadığı vurgulanırken, ABD Hazine Bakanlığının yasağın etkili şekilde uygulanması için lüzumlu adımları atma yetkisine sahip olduğu kaydedildi.

YASAK ÖN SATIŞLARIN SON GÜNÜNDE GELDİ

ABD Başkanı Trump’ın yasak kararının, Venezuela’nın “petro” adını verdiği dijital nakit birimine yönelik ön satışların son gününde gelmesi dikkati çekti.

Venezuela, ABD’nin uyguladığı mali yaptırımları aşmak ve sıkıntıdaki ekonomisini canlandırmak üzere “petro”yu 20 Şubat’ta bir ay sürecek ön satış süreciyle piyasaya çıkarmıştı.

Toplamda 100 milyon petro basılacağını açıklayan Maduro yönetimi, bunun 38,4 milyonluk bölümünü ünite başına 60 dolardan ön satışa sunmuştu. 19 Mart’a kadar devam edecek ön satışların ardından 20 Mart’tan 44 milyon petronun daha aynı referans fiyatıyla piyasaya sürüleceği bildirilmişti.

Para biriminin düzenlenmesinden mesul organ olan Venezuela Kur ve İlgili Faaliyetler Başmüfettişliğinin 17,6 milyon petroyu denetim amacıyla elinde bulunduracağı açıklanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ